Підстави для позову Сомхішвілі до Києва на $100 млн було сфальсифіковано – журналіст Іванов
Російський бізнесмен грузинського походження Тамаз Сомхішвілі намагається відсудити у громади Києва $100 млн на основі рішення, ухваленого в суді між двома його компаніями. Як свідчать дані публічних реєстрів Грузії, обидві фірми, за результатами судового процесу між якими було оголошено про "збитки" та втрачену "вигоду інвестора", контролює Сомхішвілі. Про це заявив блогер, телеведучий і публіцист Сергій Іванов у блозі на сайті "Цензор.НЕТ".
"В історії з "авторитетним" росіянином, колишнім топменеджером "Лукойлу" Тамазом Сомхішвілі, який просто зараз намагається ошукати громаду Києва на $100 млн, час поставити крапку. Цей персонаж із вісьмома російськими паспортами нарешті має стати фігурантом кримінального провадження. Зараз я істотно спрощу роботу правоохоронцям, оприлюднивши матеріали публічних грузинських реєстрів, які дають прямі докази того, що позов Сомхішвілі до Києва – чистої води шахрайство в особливо великих розмірах", – написав він.
За його словами, 2007-го компанія Сомхішвілі за допомогою тодішнього мера Києва Леоніда Черновецького і заступника мера Дениса Басса виграла інвестиційний конкурс на реконструкцію Харківської площі в Києві, проте реконструкції не розпочала, натомість почала позиватися за "збитки" в розмірі $25 млн і "втрачену" вигоду" в розмірі $75 млн після розірвання інвестиційного договору.
"Претензії Сомхішвілі базуються на експертизі збитків 2016 року і на рішенні Господарського суду 2016 року, отриманого напередодні експертизи. Цим рішенням був зафіксований борг "Київ Терміналу" перед кіпрським офшором Barguzino Energy Trading на суму приблизно $30 млн. Офшор стверджував, що видав "Київ Терміналу" у 2007 році приблизно $15 млн на проєкт реконструкції Харківської площі, а у 2016-му раптово вирішив повернути з відсотками, що дорівнювали тілу кредиту. Суддя Князьков виніс рішення на користь офшору, постановивши стягнути цей борг. Таким чином, Сомхішвілі отримав документ, який зафіксував зобов’язання "Київ Терміналу" перед анонімним офшором, який із невідомих причин чомусь кредитував його компанію без найменшої застави. Ці зафіксовані судом зобов’язання стали базою для подальшого "малювання" збитків", – заявив журналіст.
Іванов пояснив, що генеральне доручення представляти інтереси офшору Barguzino Energy Trading щонайменше з 2010-го до 2019 року виписали на партнера Сомхішвілі, громадянина Росії та Грузії Джані Михайлова.
"Михайлов – довірена особа Сомхішвілі, керуючий партнер, який керує низкою його бізнесів. Зокрема, феросплавним заводом Rusalloys, компанією з виробництва мінеральної води "Бальнеосервіс". Також із 2018-го до 2020 року Михайлов був віцепрезидентом і членом наглядової ради Федерації стрільби Грузії, а Сомхішвілі – президентом цієї структури. В Україні Михайлов є власником ТОВ "Схід-ХХІ", яке фігурувало в одеському скандалі, пов'язаному з виведенням із державної власності землі міського іподрому (ДП "Конярство України"). А засновником ТОВ "Схід-ХХІ" був Сомхішвілі", – написав блогер.
Іванов навів дані з відкритих грузинських реєстрів, згідно з якими Barguzino energy trading limited належить 50% акцій іншої компанії Сомхішвілі TAM Management LLC – авіаційного підприємства, що орендує частину виробничої площі на Тбіліському авіазаводі (Tbilaviamsheni).
"Отже, що ми маємо. Barguzino energy trading контролюється Сомхішвілі, а це означає, що у 2016 році громадянин Росії судився сам із собою в українському суді. Одна його компанія подала позов проти іншої, щоб отримати рішення про наявність боргу та формальні підстави для вимоги компенсації цього боргу від громади Києва. Таким чином, ця схема є шахрайством, вчиненим в особливо великих розмірах організованою групою. Враховуючи, що експертиза у справі базувалася на фейковому судовому процесі, потрібно закрити господарське провадження і відкривати кримінальне", – підсумував Іванов.
Контекст:
У 2007 році компанія "Київ Термінал", яка належить Сомхішвілі, виграла конкурс на реконструкцію Харківської площі в Києві, але робіт так і не провела, і 2013 року інвестиційний договір розірвали. Згідно з додатковою угодою, "Київ Термінал" мав протягом 30 днів розробити механізм відшкодування збитків, але впроовж трьох років жодних підрахунків не надав.
У 2016 році кіпрський офшор Barguzino Energy Trading з анонімними власниками подав позов до "Київ Термінал" із вимогою віддати борг у розмірі $14 млн плюс штрафні санкції на ще $14 млн. Господарський суд міста Києва задовольнив вимоги кіпрської компанії.
Наразі справу розглядає Північний апеляційний господарський суд Києва.