"Щорса – на смітник історії, коня – на свободу". У Києві демонтували ще одну пам'ятку радянської доби. Відео

Пам'ятник Щорсу будуть зберігати в Державному музеї авіації України імені Антонова, зазначили у КМДА
Фото: kyivcity.gov.ua

Комунальні служби Києва 9 грудня демонтували пам'ятник більшовицькому командувачу Миколі Щорсу на бульварі Тараса Шевченка. Відео демонтажу опублікував у Facebook депутат Київської міської ради Дмитро Білоцерковець.

"Усе... Щорса – на смітник історії, коня – на свободу", – написав коментар до відео депутат.

Бригада комунальників працювала над демонтажем приблизно семитонної конструкції протягом шести годин, проінформував директор департаменту територіального контролю Києва Михайло Будилов, його цитує офіційний портал столиці.

Зазначають, що демонтаж відбувався вранці, щоб не паралізувати рух центральними вулицями Києва. Сам монумент зберігатимуть у Державному музеї авіації України імені Антонова.

У березні 2017 року Київрада з ініціативи мера столиці Віталія Кличка звернулася до Мінкульту України з пропозицією щодо перенесення пам'ятника Щорсу. Навесні минулого року Київрада ухвалила рішення про усунення з публічного простору бюстів, меморіальних об'єктів і пам'ятників, пов'язаних із країною-агресором Росією та радянським минулим.

10 листопада 2023 року Кабмін України ухвалив рішення про вилучення з Держреєстру нерухомих пам'яток культурної спадщини національного значення пам'ятників російському письменнику Олександрові Пушкіну, Щорсу і низки інших. Це дало можливість демонтувати і перемістити пам'ятники місцевій владі.

Контекст:

Декомунізація в Україні почалася у 2015 році, коли Верховна Рада ухвалила пакет законів про декомунізацію, які забороняють радянську символіку і засуджують комуністичний режим. У межах декомунізації влада має перейменувати всі вулиці та населені пункти, назви яких пов'язані з комуністичним режимом, і демонтувати радянські пам'ятники.

Пам'ятник Щорсу відкрили 1954 року на бульварі Шевченка. У березні 2017 року пам'ятник пошкодили, відпиливши ногу коня. Того самого року київська влада заявляла про намір звернутися до Міністерства культури щодо перенесення пам'ятника Щорсу в музей пропаганди СРСР, щоб уберегти його від актів вандалізму.