ЗМІ показали ступінь руйнування садиби Терещенка в центрі Києва
"Київ може втратити неоготичну перлину середмістя. Нині триває суд, який фактично зупинив початок реставрації. Саме так намагаються відчужити приватну власність. Через тривалі судові процеси власник землі і споруд не може реставрувати власні будівлі. Окрім того, йому заборонено виконувати будь-які контраварійні роботи. Відновлення садиби не перший рік блокують і активісти. У ситуації, коли земля й будівлі у приватній власності, є розроблений і погоджений проєкт реставрації (документ готується близько двох років. – DSNews) дати можливість власнику реставрувати садибу – це єдиний шанс врятувати пам'ятку", – пише видання.
Журналісти наголосили, що для збереження архітектурного ансамблю важливий кожний день, а реставрацію, в разі рішення суду на користь ПрАТ "Центрелеватормлинбуд", розпочнуть за чотири-п'ять місяців.
"Сама реставрація триватиме півтора-два роки. Упродовж усього періоду відновлення пам'ятки доступ до неї матимуть фахівці УТОПІК (Українське товариство охорони пам'яток історії та культури. – "ГОРДОН"). Як запевнив раніше голова київського осередку УТОПІК Анатолій Фролов, реставрація буде проходити під чітким контролем незалежних спеціалістів – архітекторів та істориків", – ідеться у статті.
На 17 липня у Великій палаті Верховного Суду заплановано засідання, на якому вирішать, чи дадуть власнику розпочати реставраційні роботи або повернуть будинок місту. У першому випадку, за словами Олексія Кунгіна, голови правління ПрАТ "Центрелеватормлинбуд", садибу Терещенка відреставрують протягом трьох років. У другому – місто має знайти на це кошти з бюджету, але, зрозуміло, що через війну це не є першочерговим завданням київської влади.
"Як мінімум необхідно буде виплатити компенсацію власнику й опікуватися садибою. Тому є висока вірогідність того, що в цьому випадку столиця втратить ще одну архітектурну пам'ятку", – резюмує видання.
Контекст:
У справі про садибу однією стороною є столична прокуратура, іншою – власник будівлі, компанія ПрАТ "Центрелеватормлинбуд". Третьою стороною у суді, яка не заявляє власних позовних вимог, є сім'я французько-українського підприємця Мішеля Терещенка.
ПрАТ "Центрелеватормлинбуд" дістало право власності на будівлю у 2009 році й зобов'язалося її відреставрувати. У компанії стверджують, що мають розроблений проєкт реставрації будівлі, але дозволу на початок робіт поки одержати не вдається, оскільки влада міста очікує на результат перегляду справи в суді.