Говорити про людську помилку завчасно – МЗС України про катастрофу літака МАУ в Ірані
За словами заступника глави МЗС України Євгенія Єніна, у розслідуванні катастрофи літака МАУ в Ірані Київ домагається з'ясування реальної картини події, підтвердження, що інциденти не повторяться, а також компенсацій.
Доказів, що літак "Міжнародних авіаліній України" (МАУ) збили в Ірані через людську помилку, немає. Про це 26 липня в ефірі телеканала "Україна 24" заявив заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін.
"Ми неодноразово чули наполягання іранської сторони, що причиною трагедії стала людська помилка. На сьогодні аналіз тих невеликих попередніх масивів даних, доступ до яких отримала українська сторона, свідчить про те, що говорити про людську помилку завчасно. Крім того, ми наполягатимемо на визнанні міжнародно-правової відповідальності іранської сторони за збиття українського літака", – сказав дипломат.
За його словами, важливим елементом технічного розслідування є розшифрування чорних скриньок літака МАУ.
"Розшифровка... підтвердила абсолютну справність усіх систем літака, відсутність помилок пілотів, а також підтвердила факт втручання в літак двох ракет іранських ППО", – сказав Єнін.
Він зазначив, що Україна зосередилася на трьох моментах у справі про катастрофу літака МАУ в Ірані.
"Завдання номер один – установити реальну картину того, що відбулося. Друге – отримати підтвердження того, що подібні інциденти ніколи не повторяться. У третю чергу ми говоритимемо про розмір компенсацій, які залежать, безумовно, від результатів переговорів щодо перших двох чинників", – пояснив Єнін.
Дипломат підкреслив, що "до завершення переговорного процесу жодних цифр, які фігурують у переговорному процесі, озвучуватись не буде".
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана в Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка спочатку стверджувала, що літак розбився через технічні несправності, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.
У лютому Україна, Канада, Афганістан, Великобританія і Швеція вимагали від Ірану передати чорні скриньки збитого Boeing. В Ірані пояснили затримку в подальшій роботі із самописцями спалахом коронавірусу.
6 червня в Тегерані оголосили про завершення розслідування обставин авіакатастрофи. За словами заступника глави МЗС Ірану Мохсена Бахарванда, залишилося тільки розшифрувати дані бортових самописців.
20 червня президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю канадському виданню Globe and Mail припустив, що проти Ірану буде подано позови в міжнародні суди, якщо ця країна не буде дотримуватися взятих на себе зобов'язань у зв'язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ. За словами Зеленського, Україна чекає на офіційні вибачення за інцидент.
12 липня Управління цивільної авіації Ірану оприлюднило звіт про обставини катастрофи літака, у ньому йдеться, що 176 осіб загинули через помилки розрахунку зенітного комплексу ППО.