Якщо не встановити, чи все зробили держустанови України в історії з авіакатастрофою в Ірані, це може повторитися – Смешко
Ексглава СБУ Ігор Смешко вважає, що найвище керівництво України було "розслабленим" в історії протистояння Ірану та США, коли "світ очікував третьої світової війни".
Якщо в Україні не з'ясують, що зробили органи влади для недопущення аварії в Ірані літака "Міжнародних авіаліній України" (МАУ), така трагедія може статися знову.
Про це колишній начальник Головного управління військової розвідки Міністерства оборони України і колишній глава Служби безпеки України Ігор Смешко заявив 10 січня в ефірі "Радіо НВ".
"Якщо зараз не пройти по всіх кроках цього маршруту і не дати відповідь, а чи все зробили відповідні урядові установи для того, щоби забезпечити безпеку наших громадян за кордоном, це може повторитися знову", – сказав він.
Ексглава СБУ вважає, що найвище керівництво країни виявило "певну розслабленість", коли після загострення відносин Ірану та США "світ чекав початку третьої світової війни".
"Іран не міг не відповісти (на вбивство американськими військовими іранського генерала Касема Сулеймані. – "ГОРДОН"). Чому тоді наші відповідні органи, які повинні відстежувати ці події (перш за все розвідувальні органи – Рада національної безпеки і оборони та її апарат і комітет із питань розвідки), не дали рекомендації? А якщо дали, чи не давали вони, в тому числі президентові, уряду – про те, щоб тимчасово припинити польоти в театр можливих військових дій?" – заявив Смешко.
У ніч на 3 січня внаслідок ракетного удару США по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку було вбито командира елітного підрозділу іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) "Аль-Кудс" генерал-майора Касема Сулеймані.
Президент США пригрозив, що якщо Іран атакує Америку, США завдадуть удару по 52 цілях в Ірані "з абсолютно нового, прекрасного озброєння".
У ніч на 8 січня КВІР повідомив про обстріл американської авіабази Аль-Асад в Іраку. Операцію, під час якої було випущено "десятки ракет", в Ірані назвали "Мученик Сулеймані". Пізніше в Пентагоні повідомили, що ракетного обстрілу зазнала також військова база в іракському місті Ербіль.
За кілька годин після цього пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився поблизу Тегерана невдовзі після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це повідомили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. За інформацією американських ЗМІ, ракет було дві. В Ірані спочатку називали таку версію брехнею.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ збили іранські військові помилково. У відомстві додали, що катастрофа сталася невдовзі після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів КВІР і "за формою та висотою польоту був схожий на ворожий об'єкт".
Президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна очікує від Ірану повного визнання провини у катастрофі, готовності до відкритого розслідування, вибачень і компенсації.
Відповідальність за катастрофу літака взяв на себе Корпус вартових ісламської революції.