Зеленський і Макрон домовилися про залучення французьких фахівців до розшифрування чорних скриньок літака МАУ
Президенти України і Франції Володимир Зеленський та Еммануель Макрон під час телефонної розмови обговорили розслідування катастрофи українського літака в Ірані та виконання домовленостей саміту "Нормандської четвірки" в Парижі.
Президент України Володимир Зеленський 11 січня обговорив зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном співпрацю у проведенні розслідування катастрофи українського літака в Ірані. Про це повідомляє пресслужба президента України.
"Підтримка вашої держави дуже важлива для нас у цей трагічний час. Вдячний за готовність Франції допомогти нам у проведенні розслідування", – заявив Зеленський.
Співрозмовники зазначили, що швидке встановлення істини стало результатом "чіткої роботи" української експертної групи в Ірані та консолідованої підтримки з боку міжнародних партнерів.
"Глави держав домовилися про залучення французьких фахівців до розшифровки чорних скриньок збитого літака. Еммануель Макрон пообіцяв сприяти всебічному розслідуванню катастрофи та притягненню до відповідальності винних у цьому злочині. Він повідомив, що Франція вже розпочала формальну процедуру започаткування відповідного міжнародного розслідування в Міжнародній організації цивільної авіації", – ідеться в повідомленні пресслужби.
Сторони також обговорили подальші кроки у виконанні домовленостей, досягнутих у межах саміту в нормандському форматі 9 грудня 2019 року в Парижі, а також домовилися про тристоронній телефонний дзвінок у форматі Україна – Франція – Німеччина найближчим часом.
В Офісі президента додали, що Зеленський запросив Макрона в Україну.
9 грудня 2019 року у Парижі відбувся перший за три роки саміт лідерів "Нормандської четвірки" – України, Франції, Німеччини та Росії щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Він тривав приблизно вісім годин. У межах саміту лідери держав провели двосторонні переговори, зокрема відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського та російського лідера Володимира Путіна. Сторони анонсували новий саміт "Нормандської четвірки" за чотири місяці.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився 8 січня поблизу Тегерана невдовзі після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це повідомили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. За інформацією американських ЗМІ, ракет було дві. В Ірані називали таку версію брехнею, зазначивши, що ця інформація – частина "психологічних операцій США".
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ збили іранські військові помилково. У відомстві зазначили, що катастрофа сталася невдовзі після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як ідеться в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) і "за формою та висотою польоту був схожий на ворожий об'єкт".
Президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна очікує від Ірану повного визнання провини у катастрофі і готовності до відкритого розслідування, вибачень і компенсації.
Чорні скриньки зі збитого літака передадуть для розшифрування до Франції, заявили в Ірані.
Відповідальність за катастрофу літака взяв на себе іранський Корпус вартових ісламської революції.