Саакашвілі: Україна – не хлопчик для биття, літаки якої можна збивати безкарно
Колишній президент Грузії, ексголова Одеської облдержадміністрації Михайло Саакашвілі вважає, що іранська влада "поводить себе абсолютно огидно" щодо фактів про катастрофу літака Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України".
Колишній президент Грузії і ексголова Одеської облдержадміністрації Михайло Саакашвілі на своїй сторінці у Facebook заявив, що "іранці відверто брешуть", кажучи, що український літак, який зазнав аварії в Ірані, намагався повернутися в аеропорт Тегерана.
"Абсолютно огидно те, як поводить себе іранська влада щодо фактів стосовно українського літака. Спочатку вони сказали, що "чорні ящики" пошкоджені і тому їх не можна повністю розшифрувати – це вже виглядає як приховування правди. При цьому вони заявили, що літак намагався повернутися в аеропорт Тегерана, що він не вийшов на зв'язок із диспетчером, але, на їхню думку, він повертався назад", – сказав Саакашвілі.
Експрезидента Грузії турбує питання: як іранці дізналися, що пілот повертається назад, якщо той не виходив на зв'язок із диспетчером?
"Будь-яка людина, яка на цьому знається, скаже вам, що якщо в літака загоряється двигун, то пілот насамперед про це повідомляє диспетчера. Якщо літак повертається в аеропорт, пілот першочергово повідомляє про це диспетчера, він просто не може повернутися не повідомивши", – пише Саакашвілі.
Колишній голова Одеської облдержадміністрації вважає, що представники Ірану "відверто брешуть".
"Слава Богу, у це включився президент [США Дональд] Трамп і прем'єр-міністр [Канади Джастін] Трюдо. Україна повинна до кінця відстояти свою правду. Україна – не хлопчик для биття, літаки якої можна збивати безкарно. Ми як мінімум повинні підняти цю тему дуже високо і змусити іранський уряд платити за їхню трагічну, сподіваюся, просто помилку і в тому числі за брехню, яка з'явилася за цією "помилкою", – резюмував політик.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився 8 січня поблизу Тегерана незабаром після зльоту. На борту перебувало 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу: 82 громадянина Ірану, 63 – Канади, 11 – України (двоє пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу), 10 – Швеції, четверо – Афганістану, троє – Великобританії, троє – Німеччини.
Нацполіція України розслідує катастрофу за ч. 3 ст. 276 (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей) Кримінального кодексу України.
У ніч на 9 січня до Ірану прибула українська державна комісія з розслідування авіакатастрофи. До її складу входять фахівці, які беруть участь у міжнародному розслідуванні аварії малайзійського Boeing рейсу МН17.
Іран оприлюднив попередній звіт про розслідування авіакатастрофи. Голова Організації цивільної авіації Ірану Алі Абедзаде заявив, що в літаку сталося загоряння, яке бачили свідки події.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що серед інших вивчають версію ураження Boeing ракетою зенітного комплексу "Тор" російського виробництва.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". За інформацією американських ЗМІ, ракет було дві.
Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон підтвердив версію про іранську ракету, яка збила літак української авіакомпанії.
Глава уряду Великобританії Борис Джонсон заявив про наявність значної кількості даних, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря".
В Ірані назвали таку версію брехнею, зазначивши, що ця інформація є частиною "психологічних операцій США".
Президент України Володимир Зеленський сказав, що версії влучання в український літак іранських ракет не відкидають, але її не підтверджено.