В Ірані опублікували доповідь про причини катастрофи українського лайнера
Управління цивільної авіації Ірану оприлюднило звіт про обставини катастрофи літака Boeing 737-800 рейсу 752 "Міжнародних авіаліній України" під Тегераном у січні 2020 року. У ньому йдеться, що 176 осіб загинули через помилку розрахунку зенітного комплексу ППО.
Організація цивільної авіації Ірану опублікувала доповідь, у якій ідеться, що рейс "Міжнародних авіаліній України" збили іранські засоби ППО 8 січня 2020 року через неправильне налаштування обладнання. Про це повідомляє агентство Tasnim.
У доповіді зазначено, що один із комплексів ППО Тегерана було переміщено, це призвело до зміни його географічного положення та напрямку. Водночас комплекс ППО не налаштували через "людську помилку".
Отже, через неправильне налаштування система помилково сприйняла літак як об'єкт, який рухається в бік Тегерана з південно-західного напрямку. Водночас лайнер вилітав з аеропорту іранської столиці.
Інформації про "підозрілу ціль" не передали в координаційний центр, що стало ще однією причиною катастрофи.
О 6.14 розрахунок ППО здійснив пуск ракети по нібито ворожій цілі, після пуску першої ракети комплекс ППО в автоматичному режимі випустив другу ракету о 6.15. Приблизно о 6.16 на борту спалахнула пожежа, о 6.18 літак упав.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана в Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану й Канади.
Влада Ірану, яка спочатку стверджувала, що літак розбився через технічні несправності, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.
У лютому Україна, Канада, Афганістан, Великобританія і Швеція наполягли, щоб Іран передав чорні скриньки збитого Boeing. В Ірані пояснили затримку в подальшій роботі із самописцями спалахом коронавірусу.
6 червня в Тегерані оголосили про завершення розслідування обставин авіакатастрофи. За словами заступника глави МЗС Ірану Мохсена Бахарванда, залишилося тільки розшифрувати дані бортових самописців.
20 червня президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю канадському виданню Globe and Mail припустив, що проти Ірану подадуть позови в міжнародні суди, якщо ця країна не буде дотримуватися взятих на себе зобов'язань у зв'язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ. За словами Зеленського, Україна чекає офіційних вибачень за інцидент.