Іран цілеспрямовано приховує дані про шістьох підозрюваних у справі про збитий літак МАУ – Мамедов
Іран ігнорує запити України, яка вимагає надавати інформацію про людей, підозрюваних у причетності до катастрофи літака МАУ в січні цього року, заявив заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов.
Дані про шістьох підозрюваних у справі про збитий в Ірані літак "Міжнародних авіаліній України" цілеспрямовано замовчують. Про це в інтерв'ю "Цензор.НЕТ" заявив заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов.
За його словами, Тегеран відмовляється надавати інформацію про цих людей.
"Іранська сторона ретельно замовчує цю інформацію. Ще в січні ми просили надати копії процесуальних документів для підтвердження провини. Відповіді немає досі. Цілеспрямовано замовчують дані про підозрюваних, їхні анкетні дані, повноваження і обов'язки, ступінь причетності та рівень відповідальності кожного", – зазначив Мамедов.
Водночас заступник генпрокурора підкреслив, що міжнародне право зобов'язує кожну державу надавати іншим країнам повну інформацію в межах кримінального провадження.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 помилково збили іранською ракетою.
20 червня президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю канадському виданню Globe and Mail припустив, що проти Ірану буде подано позови до міжнародних судів, якщо ця країна не дотримуватиметься взятих на себе зобов'язань у зв'язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ. За словами Зеленського, Україна чекає офіційних вибачень за інцидент.
23 липня заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершилося у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, отриманих із бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.
Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що рішення цього питання "займе час і має різні аспекти з технічного та правового поглядів", а глава Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанія МАУ не має отримати компенсацію від Ірану, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.
Україна як держава веде переговори з Іраном разом з іншими країнами, чиї громадяни загинули на борту літака. Ці переговори розпочали 29 липня. Глава МЗС України Дмитро Кулеба говорив, що перший раунд переговорів тривав 11 годин. За їхніми підсумками сторони не домовилися про суму компенсацій за збитий Boeing.
19 жовтня в Ірані стартував другий етап переговорів. Київ заявляв, що хоче з'ясувати всі обставини ракетного удару по літаку. За підсумками першого дня Єнін повідомляв, що Іран готовий виплатити однакові компенсації родичам жертв катастрофи, незалежно від їхнього громадянства.
20 жовтня в Ірані завершився другий раунд переговорів української та іранської сторін щодо збитого літака МАУ. Переговори продовжаться наприкінці листопада – на початку грудня.