Адвокати ексберкутівців закликали Зеленського дати "адекватну оцінку" подіям Революції гідності
Адвокати ексберкутівців Стефана Решка, Олександра Горошинського та Ігоря Варфоломеєва написали звернення до президента України Володимира Зеленського, в якому заявили, що постмайданні політики протягом п'яти років "систематично героїзували Майдан і дискредитували всю правоохоронну систему країни". Вони закликали перестати ділити країну на Майдан і Антимайдан.
Адвокати обвинувачених у розстрілах на Інститутській у лютому 2014 року ексберкутівців, яких передали в ОРДЛО в межах обміну, звернулися до президента Володимира Зеленського із проханням переглянути події Революції гідності й дати їм "адекватну правову оцінку". Заяву адвокатів Стефана Решка, Ігоря Варфоломеєва та Олександра Горошинського оприлюднено на сторінці останнього у Facebook.
Вони підкреслили, що під час обміну на президента й ексберкутівців – Олега Янішевського, Павла Аброськіна, Сергія Зінченка, Олександра Маринченка та Сергія Тамтуру – "вилилися тонни інформаційного бруду й закиди у зраді".
"Для наших підзахисних це рішення було не менш складним, ніж для вас. Ключовою обставиною, що зумовила його прийняття, було не намагання уникунти відповідальності, а неможливість добитися справедливої оцінки дій наших підзахисних із боку Генпрокуратури та суду. Сам факт включення їх до списків на обмін підтверджує те, що справа політична", – ідеться в тексті звернення.
Адвокати називають дискримінацією той факт, що активістів Євромайдану "звільнили від відповідальності", а правоохоронцям у відповідь влаштували "інквізицію". Вони вважають упередженням позицію багатьох українців на події Революції гідності.
На думку захисників, постмайданні політики протягом п'яти років "систематично героїзували Майдан і дискредитували всю правоохоронну систему країни".
"В основі справи Майдану лежить політична складова, оскільки ці події стали приводом для зміни політичної влади у країні у спосіб, не передбаченим Конституцією, а тому й вирішення справи Майдану в політичному сенсі лежить у наданні правильної оцінки подій лютого 2014 року суспільством, із юридичної точки зору – в адекватній правовій оцінці, яка полягає в корекції обвинувачення наших підзахисних або оголошення амністії всім учасникам протистояння подій 2014 року, в тому числі працівникам правоохоронних органів. Цим треба нарешті підвести риску та перестати ділити країну на Майдан та Антимайдан", – ідеться у зверненні.
Адвокати додали, що підставою для обміну ексберкутівців стали "безвихіддя і безнадія".
Слідство встановило факт 48 вбивств і 80 замахів на вбивство на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року. У цій справі в березні – квітні 2014 року було затримано бійців "чорної роти" "Беркуту" Сергія Зінченка, Павла Аброськіна та їхнього командира Дмитра Садовника. Після того як суд звільнив Садовника з-під варти, він утік. 23 лютого 2015 року було затримано інших бійців цієї спецроти – Сергія Тамтуру й Олександра Маринченка. У липні 2015 року затримали ще одного підозрюваного у розстрілі Небесної сотні – Олега Янішевського.
Ексберкутівців обвинувачували в розстрілах протестувальників під час Революції гідності у 2014 році. У Генпрокуратурі України заявили, що справу про вбивства на Майдані в Києві 20 лютого 2014 року суд і далі розглядатиме, незважаючи на те, що ексберкутівців відпустили під особисте зобов'язання.
Обмін утримуваними особами між Україною і бойовиками "ДНР" і "ЛНР" відбувся 29 грудня біля контрольного пункту в'їзду-виїзду "Майорське" в Донецькій області. За даними Служби безпеки України, з непідконтрольних територій повернулося 76 українців. Представник України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Валерія Лутковська заявила, що українська сторона передала ОРДЛО 124 людини.
В інтерв'ю "Россия 24" Аброськін і Зінченко сказали, що зброї на Майдані не застосовували, навіть більше, по міліції стріляли з даху київської філармонії.