Закревська заявила, що ГПУ збирається звільнити слідчих у справах Майдану, не чекаючи закону про Держбюро
За словами адвокатки сімей Небесної сотні Євгенії Закревської, 23 грудня в Генеральній прокуратурі можуть звільнити слідчих і прокурорів, які після звільнення з посади вже не зможуть потрапити до Державного бюро розслідувань через те, що закон про ДБР ще не підписав президент України Володимир Зеленський.
Адвокатка сімей Небесної сотні Євгенія Закревська повідомила, що Генеральна прокуратура України планує звільнити всіх слідчих у справах Майдану, не дочекавшись підписання президентом Володимиром Зеленським закону №2116 про реформу Державного бюро розслідувань. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.
"За моєю інформацією, на понеділок керівник департаменту кадрової служби Тарас Дунас готує накази на звільнення слідчих і прокурорів, які після звільнення вже не зможуть потрапити у ДБР і продовжити (поновити) розслідування справ Майдану", – зазначила Закревська.
Вона закликала генпрокурора Руслана Рябошапку прокоментувати цю інформацію.
Розслідуванням справ Майдану займалося управління спеціальних розслідувань ГПУ, яке очолював прокурор Сергій Горбатюк. Із 20 листопада 2019 року прокуратура втратила повноваження з розслідування кримінальних проваджень, тому управління Горбатюка було розформовано. У вересні у ГПУ створили департамент процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку з масовими протестами у 2013–2014 роках, до нього увійшло три відділи.
Більшість справ про події на Євромайдані мали передати для розслідування Держбюро розслідувань, а також у Службу безпеки України, Національну поліцію і Національне антикорупційне бюро України. У ГПУ повідомляли, що співробітникам управління спеціальних розслідувань запропонували або перейти на роботу у ДБР, щоб і надалі займатися розслідуванням майданівських справ, або після атестації продовжити роботу у ГПУ у новому департаменті процесуального керівництва у справах Майдану.
18 листопада 2019 року директор Державного бюро розслідувань Роман Труба повідомив, що в його відомстві створили підрозділ, який займеться справами Майдану. На передання справ ГПУ може піти три місяці, зазначав він.
22 жовтня стало відомо про звільнення Горбатюка із ГПУ. Він розповідав, що його не допустили до атестації через відмову подавати заяву встановленого зразка. Горбатюк вважає своє звільнення незаконним.
15 листопада Рада почала розглядати законопроєкт №2116 про внесення змін до закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо вдосконалення діяльності ДБР, але не встигла розглянути всі поправки. Закревська говорила, що у зв'язку з цим розслідування справ Майдану буде зупинено. 21 листопада вона оголосила голодування з вимогою поновити розслідування справ Майдану.
3 грудня Рада ухвалила закон про перезавантаження ДБР, 4 грудня адвокатка припинила голодувати.
Наприкінці 2013-го – на початку 2014 року в Україні відбулися масові протести, які призвели до зміни влади – президент Віктор Янукович утік у Росію. Протягом усього конфлікту протестувальникам протистояли правоохоронні органи і найняті владою озброєні бандити (тітушки). За даними ГПУ, внаслідок протистояння постраждало понад 2,2 тис. осіб. Загинули 80 протестувальників і 13 правоохоронців.