Суд дав дозвіл на затримання колишнього командира роти харківського "Беркуту" Шаповалова

Підозрюваний не прийшов на судове засідання до Печерського районного суду
Фото: depositphotos.com

Колишнього командира оперативної роти батальйону "Беркут" у Харківській області Віктора Шаповалова оголосили в розшук, Печерський районний суд Києва 5 серпня дав дозвіл на його затримання. Про це повідомила Адвокатська дорадча група у Facebook.

"Учора підозрюваний не прийшов на судове засідання з розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Його захисники не знають, де він знаходиться. Його телефони вимкнені, його місцезнаходження ані слідчому, ані прокурору не відоме. Через це підозрюваний був оголошений у розшук", – сказав прокурор Денис Іванов.

За його словами, підозрюваного було належно повідомлено і він не з'явився на судове засідання.

"Суддя задовольнив клопотання про дозвіл на затримання. Зараз ми будемо скеровувати цю ухвалу до Державної прикордонної служби, до Служби безпеки, яка здійснює розшук, для того, щоб його невідкладно затримали і доставили до слідчого судді", – заявив прокурор.

В Адвокатській дорадчій групі підкреслили, що Шаповалов зник 4 серпня після засідання в Подільському районному суді Києва, де його повідомили про підозру в організації терористичного акту й убивств мітингувальників на Майдані 18 лютого 2014 року.

Прокурор Іванов розповів "Ґратам", що Держбюро розслідувань цього тижня оголосило Шаповалову нову підозру в тяжчих злочинах – теракті, вбивствах і тяжких тілесних ушкодженнях. Ці діяння, за версією прокуратури, він здійснив в урядовому кварталі під час розгону мирного ходу.

Іванов пояснив оприлюднення нової підозри тим, що слідство виявило нові докази.

Контекст:

У Подільському районному суді Києва розглядають справу Шаповалова, у якій йому інкримінують незаконне використання зброї та перевищення службових повноважень, що призвело до тяжких наслідків.

За версією слідства, 18 лютого 2014 року харківська і львівська роти "Беркуту" на вулиці Інститутській і Кріпосному провулку в Києві стріляли по протестувальниках і закидали їх світлошумовими гранатами. Від дій силовиків загинуло троє людей, ще 109 визнано у справі потерпілими.

Шаповалов був під вартою із 2015 року. Він не визнавав своєї провини в тяжких наслідках, спричинених перевищенням влади або службових повноважень, але 2016-го визнав провину в частині обвинувачення, яка стосується незаконного поводження зі зброєю, повідомляв "5 канал". Шаповалов тоді попросив пробачення і назвав прізвища колишніх колег, які отримували набої зі свинцевою картеччю.

У листопаді 2019-го Київський апеляційний суд пом'якшив йому запобіжний захід на нічний домашній арешт без носіння електронного браслета, повідомляла Адвокатська дорадча група, і відтоді він перебуває на волі. Відповідне рішення суд ухвалив за "законом Савченко", згідно з яким Шаповалов провів у СІЗО "дев'ять років" із 10 максимально передбачених висунутим йому обвинуваченням. Пізніше, за даними "Eспресо", запобіжний захід було змінено на особисте зобов'язання.

На початку грудня 2020 року суд ухвалив рішення поновити Шаповалова на службі. На виконання постанови суду Шаповалова було поновлено на посаді й відразу ж звільнено, оскільки підрозділу, у якому він служив і, відповідно, посади вже не існує, пояснював представник МВС "Українській правді".

У червні 2021 року справу Шаповалова почали розглядати заново, повідомило "Еспресо". 55-річний суддя Юрій Зубець, який вів її понад шість років, достроково пішов на пенсію. Новопризначена суддя Людмила Казміренко постановила розпочати слухання заново за наполяганням захисту, хоча потерпілі і прокурори виступали проти.

"За шість років засідань суд устиг заслухати 58 потерпілих та свідків, четверо з них уже померли", – зазначив один із потерпілих Олександр Луць.