Бєлковський: Путін внутрішньо готовий виплатити компенсацію сім'ям загиблих на рейсі MH17, як Каддафі – жертвам теракту в Локербі
У межах судового процесу у справі збитого над Донбасом малайзійського Boeing 777, який розпочнеться 9 березня у Нідерландах, Росію як державу не буде визнано замовником злочину, що влаштовує президента РФ Володимира Путіна, цілком імовірно, що він навіть готовий виплатити компенсацію сім'ям жертв авіакатастрофи, як це зробив лівійський диктатор Муаммар Каддафі після підриву Boeing 747 над Шотландією у 1988 році, вважає російський політолог Станіслав Бєлковський.
Російський політолог Станіслав Бєлковський вважає, що судовий процес у справі збитого в небі над Донбасом малайзійського Boeing 777, який наступного тижня розпочнеться у Нідерландах, може цілком влаштовувати Росію. Таку думку він висловив в інтерв'ю журналісту, засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.
"Кримінальний процес проти певних фізичних осіб. Я цілком припускаю, що цих фізичних осіб визнають винними. Вони перебувають поза доступом західного правосуддя, тому чи залишаться там, де є, чи з ними стануться нещасні випадки, щоб вони ніколи вже нікому нічого не сказали зайвого", – сказав Бєлковський.
Він припустив, що на процесі будуть згадувати замовників злочину.
"Але "говорити" й "ухвалювати судовий вердикт" – це не одне й те саме. У межах цього процесу Росію як державу не буде визнано замовницею. Такий результат процесу [президента РФ] Володимира Путіна цілком влаштовує. Інша річ – що він внутрішньо готовий навіть виплатити компенсацію сім'ям загиблих, як [лівійський диктатор] Муаммар Каддафі заплатив жертвам теракту в Локербі. Але – за умови, що Росію ніхто ні в чому обвинувачувати не буде. Це буде жест доброї волі, а не наслідок судового рішення", – припускає експерт.
21 грудня 1988 року в небі на містом Локербі (Шотландія) стався вибух на борту Boeing 747 авіакомпанії Pan American, який здійснював рейс Франкфурт-на-Майні – Детройт. На борту перебувало 259 осіб, усі вони загинули, жертвами теракту також стало 11 людей на землі. Слідство встановило, що бомба була у багажному відсіку лайнера. Її заховали в касетному радіоприймачі, який лежав у валізі. У 1991 році у цій справі було висунуто обвинувачення двом лівійцям, зокрема співробітникові лівійських спецслужб Абдельбасету Меграхі. Після тривалих переговорів і санкцій Каддафі у 1999 році погодився видати підозрюваних для участі в судовому процесі. Одного підозрюваного суд визнав невинуватим, а Меграхі у 2001 році засудили до довічного ув'язнення. За вісім років лівійця відпустили на волю за станом здоров'я (у нього діагностували рак), у 2012 році він помер. Меграхі називав себе невинуватим, а Каддафі у 2003 році взяв на себе відповідальність за вибух і виплатив компенсацію сім'ям жертв, хоча і стверджував, що не віддавав наказу про напад. За даними The Guardian, Лівія погодилася виплатити по $10 млн кожній сім'ї жертви теракту (загальна сума виплат становила приблизно $2,7 млрд).
Бєлковський: Чому Путін зняв Медведєва? Захоплення алкоголем позначилося. Володимир Володимирович цього не любить, оскільки сам зав'язав. Читайте повне інтерв'ю
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака знаряддя повернули у РФ.
24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області. Група відновила маршрут, за яким перевозили установку.
У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в аварії рейсу MH17.
19 червня 2019 року міжнародна слідча група оголосила про підозру чотирьом причетним до катастрофи рейсу MH17 – громадянам РФ "ексміністру оборони ДНР" Ігорю Гіркіну, ексглаві "розвідки ДНР" Сергію Дубінському, колишньому російському офіцерові Олегу Пулатову та громадянину України, командирові розвідувального батальйону "ГРУ ДНР" Леонідові Харченку. Пізніше їм висунули обвинувачення.
9 березня 2020 року в юридичному комплексі неподалік від аеропорту "Схіпгол" у Нідерландах почнеться розгляд кримінальної справи за підсумками розслідування причин авіакатастрофи.