Адвокати заявили відвід суддів у справі "Роттердам плюс" і повідомили про грубі порушення Кримінального процесуального кодексу й Конвенції з прав людини
Адвокати подали клопотання про відвід суддівської колегії у справі "Роттердам плюс" через розгляд справи без присутності обвинувачених, що є, за словами юристів сторони захисту, серйозним порушенням національного кримінального процесу й Конвенції з прав людини. Про це повідомив адвокат Дмитро Побережний після засідання, яке відбулося 13 червня, пише "РБК-Україна".
"Судовий розгляд проводиться без участі обвинувачених, що є істотним порушенням норм процесуального закону. Крім того, на мій погляд, порушено право на захист, оскільки судовий процес проводився без участі захисника, коли обвинувачений клопотав про участь захисника. Власне із цих підстав і заявлявся відвід колегії суддів", – сказав адвокат.
Він підкреслив, що Кримінальний процесуальний кодекс чітко встановлює: якщо обвинувачений не з'явився на судове засідання, суд відкладає розгляд справи й призначає нову дату засідання.
Юрист запитав у колегії суддів, чи слухав би суд справу за відсутності прокурора. Під час засідання інші адвокати захисту також акцентували на потребі суворого дотримання всіх норм і процедур, визначених законом. Якщо суд сам порушує закон навіть у процесуальних питаннях, виникають сумніви в об'єктивності розгляду справи по суті, заявили вони.
"Хотілося б, щоб антикорупційні органи були прикладом об'єктивності та правосуддя в Україні для інших органів судової влади, а не успадковували сумнівні ознаки інших систем", – зазначили адвокати.
На засіданні 13 червня сторона захисту аргументувала перед судом потребу закриття справи "Роттердам плюс".
Контекст:
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахування вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії винятково для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала додавання вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із введенням ринку електроенергії. У зв'язку із введенням формули було відкрито кримінальне провадження. Досудове розслідування тривало із 2017 року.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура 20 травня 2021 року вчетверте закрила справу "Роттердам плюс" через те, що в ній немає складу злочину. Перед цим Спеціалізована антикорупційна прокуратура закривала справу вже тричі. Адвокат у справі Артем Трекке заявляв, що проведено десятки експертиз, які підтвердили законність формули й не встановили шкоди від її дії.
21 вересня 2022 року ВАКС учетверте визнав законність і обґрунтованість закриття справи "Роттердам плюс" через те, що в ній немає складу злочину. Це рішення набуло чинності, його не можна оскаржити. Наступного дня САП відновила розслідування вп'яте. 26 жовтня НАБУ і САП повідомили, що у справі "Роттердам плюс" підозру оголосили 15 фігурантам, зокрема посадовцям НКРЕКП.
15 березня 2023 року НАБУ і САП передали до суду перший епізод справи "Роттердам плюс", який стосується обвинувачення шістьох осіб у завданні споживачам електроенергії збитків на понад 19 млрд грн протягом 2016–2017 років. Прокурор також подав цивільний позов про відшкодування збитків, заподіяних кримінальним правопорушенням державі на суму 19,357 млрд грн.
25 квітня Вищий антикорупційний суд почав підготовче засідання за цим обвинуваченням.
9 жовтня ВАКС ухвалив рішення про закриття справи "Роттердам плюс". Протягом останніх двох років це було вже п'яте рішення про закриття цієї справи.