Сенат Чехії визнав геноцидом масову депортацію кримських татар 1944 року
18 грудня Сенат (верхня палата парламенту) Чехії проголосував за визнання геноцидом масової депортації кримських татар 1944 року. Про це інформує "Радіо Свобода".
Рішення підтримало 70 із 74 зареєстрованих у залі сенаторів.
На засіданні парламенту перебували також посол України в Чехії Василь Зварич, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та інші представники України.
"Хочу вам висловити величезну подяку за допомогу Україні, що ви у складну хвилину змогли допомогти зброєю й прихистити сотні тисяч біженців. Визнання геноциду кримських татар у 1944 році є також великим проявом підтримки України, яка цього зараз дуже потребує", – сказав Джемілєв із трибуни Сенату.
Він висловив сподівання, "що Чехія продовжуватиме жити цими ж демократичними цінностями".
За рішення Сенату Чехії подякував у соцмережі X спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.
"Злочини радянського режиму мають бути визнані й засуджені. Непокарані злочини повторюються, і сьогодні Росія продовжує політику геноциду в Україні, зокрема в тимчасово окупованому Криму. Закликаю й інші країни вільного світу засудити геноцид кримськотатарського народу – як радянським режимом 80 років тому, так і його правонаступницею Росією", – написав він.
Контекст:
1944 року радянська влада примусово вивезла з Криму до Узбекистану, Казахстану й Таджикистану понад 180 тис. осіб. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом, а день, коли вона розпочалася – 18 травня, – проголосила Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
У червні 2020 року Верховна Рада закликала міжнародну спільноту визнати факт геноциду кримськотатарського народу.