Парламентська асамблея ОБСЄ визнала геноцидом українців дії Росії в Україні
29 червня Парламентська асамблея Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ПА ОБСЄ) ухвалила резолюцію, у якій визнано геноцидом дії країни-агресора Росії проти України. Про це повідомив у Telegram член української делегації, народний депутат від "Слуги народу" Павло Фролов.
"У день відкриття літньої сесії в Бухаресті ПА ОБСЄ ухвалила резолюцію із засудженням 10-річної збройної агресії РФ проти України, якою визнала дії військово-політичного керівництва РФ та її збройних сил у ході повномасштабного вторгнення геноцидом українського народу", – написав він.
Український нардеп зазначив, що ухвалена резолюція складається із 70 пунктів і визначає деколонізацію Росії як необхідну передумову для встановлення міцного миру.
Фролов перерахував основні пункти документа:
- заклик усіх 53 країн – учасниць ОБСЄ докладати зусиль для деокупації Криму й усіх окупованих територій України через підтримку формули миру та Кримської платформи;
- заклик створити спеціальний трибунал для притягнення до відповідальності РФ за злочини, скоєні під час агресивної війни проти України, провести всебічне розслідування російських воєнних злочинів;
- наголошують на потребі швидко запустити механізм використання заморожених російських активів на користь України;
- президентські вибори в РФ у 2024 році визнають підтасованими й такими, що не відповідають легітимності;
- підтримка міжнародної коаліції з повернення додому українських дітей, військовополонених і цивільних осіб;
- заклик заборонити імпорт російського скрапленого газу до Євросоюзу, реекспорт і транзит через порти ЄС.
"Немецкой волне" в ПА ОБСЄ підтвердили, що таку резолюцію ухвалили. Повний її текст має з'явитися на сайті організації 3 липня як частина Бухарестської декларації.
Текст резолюції було підготовано під керівництвом народного депутата України від "Слуги народу" Микити Потураєва.
Сесія ПА ОБСЄ триватиме до 3 липня.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.
Нелегітимний президент РФ Володимир Путін оголошував про вторгнення в Україну під виглядом таких собі "демілітаризації" і "денацифікації" України. Пізніше влада РФ формулювала й інші "причини" вторгнення.
Україна наполягає, що злочини, які російські окупанти скоюють в Україні, мають ознаки геноциду, оскільки "спрямовані проти української ідентичності". В Україні зафіксували сотні злочинів Росії, які слідчі органи кваліфікували як геноцид, повідомляли в Офісі генпрокурора України. Водночас у відомстві визнавали, що у справі щодо геноциду Україна потребує міжнародної підтримки, оскільки юридичне визнання геноциду можливе лише в Міжнародному кримінальному суді. "Тому ми максимально будемо сприяти у збиранні доказів для того, щоб у прокурорів Міжнародного кримінального суду, а згодом у суддів сформувалося враження, що все-таки це є геноцид", – цитувало "Радіо Свобода" керівника департаменту Офісу генпрокурора Юрія Бєлоусова.
26 червня Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидний намір Росії у знищенні української культурної спадщини й ідентичності.