Кулеба назвав три основні кроки, на які Україна очікує від ЄС для збільшення постачань артснарядів на фронт

Кулеба: Потрібно нарощувати імпорт боєприпасів із третіх країн, їхніх складів або з їхніх виробничих потужностей
Фото: EPA

Україна очікує від Європейського союзу трьох основних кроків щодо збільшення обсягів постачань артилерійських снарядів на фронт для українських солдатів. Про це 7 лютого на спільній пресконференції з високим представником Європейського союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозепом Боррелем у Києві сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"По-перше, закликаємо уряди країн ЄС підписувати довгострокові контракти з оборонними компаніями, щоб сприяти нарощуванню виробничих потужностей цими компаніями. Коли вони мають довгострокові контракти, то мають упевненість у собі, інвестують у збільшення виробництва. Це суттєво пришвидшить постачання снарядів в Україну", – сказав Кулеба.

Другий крок – необхідність усунути всі регуляторні бар'єри для взаємодії оборонних компаній Європи між собою.

"І європейських, і українських компаній, для того щоб не було жодних адміністративних перешкод, жодних правових перешкод для взаємодії між ними й нарощування виробництва", – зазначив міністр.

Третій крок – необхідність стимулювати переговори з європейськими компаніями і з третіми країнами, щоб реструктурувати й переорієнтувати наявні контракти з постачання снарядів із цих країн до України.

"У цю ж категорію підпадає ще одна дія. Потрібно нарощувати імпорт боєприпасів із третіх країн, їхніх складів або з їхніх виробничих потужностей. Якщо діяти комплексно на всіх цих треках, то збільшення артилерійських снарядів на фронті стане відчутним. І все це є в зоні досяжності на тих зустрічах, які Жозеп має сьогодні і зі мною, і в уряді, і з президентом України", – заявив глава МЗС.

Контекст:

Євросоюз у березні 2023 року пообіцяв за рік, до березня 2024 року, передати Україні 1 млн боєприпасів.

Наприкінці січня 2024 року Боррель визнав, що Україна до березня отримає лише 524 тис. боєприпасів, що дещо перевищує 52% від мети. За його словами, ЄС розраховує передати Україні понад 1,1 млн боєприпасів до кінця року. Боррель заявив, що найшвидший спосіб збільшити постачання снарядів для України – припинити їх експорт із ЄС до третіх країн. Він запропонував сказати іншим країнам: "Будь ласка, зачекайте, ви не на війні. Ви можете почекати кілька місяців і переспрямувати цю продукцію в Україну". Це політичне рішення, яке мають ухвалити члени ЄС, вважає дипломат. 

Кулеба, говорячи про причини затримки передавання європейських боєприпасів, заявив про "жалюгідний стан оборонної промисловості" ЄС. Президент України Володимир Зеленський закликав тиснути на політиків Заходу, які гарантували Україні 1 млн снарядів до березня.

Наприкінці січня глава Міноборони України Рустем Умєров написав листа міністрам країн ЄС про критичний брак снарядів, повідомили ЗМІ.