Лубінець не вірить в обмін полоненими у форматі "всіх на всіх" найближчим часом
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець не бачить готовності Росії до обміну полоненими у форматі "всіх на всіх". Про це він сказав на пресконференції 9 липня, повідомив "Укрінформ".
"Чи вірю я, що в найближчому майбутньому буде великий обмін? Ні. [...] Чи ми його обговорюємо? Так. Чи обговорюємо ми його з нашими партнерами? Так. Чи я бачу, що партнери підтримують нашу позицію? Так. Чи бачу я готовність Російської Федерації це зробити? Ні. Росіяни готові проводити обмінні процеси, вони готові розмовляти про всі категорії громадян України, але я не бачу готовності проводити швидкі великі обміни", – заявив Лубінець.
Він зазначив, що роль відіграє, зокрема, "різниця в цифрах": на території Російської Федерації набагато більше затриманих громадян України, включно із цивільними.
Лубінець також нагадав, що під час останнього обміну вперше вдалося повернути в Україну п'ятьох українців із території Білорусі.
"Три наші героїні і двоє чоловіків, серед яких обвинувачуваний у підриві літака А-50 на території Білорусі. І нам удалося його повернути. Деталі я не можу розкривати, але можу публічно сказати, що хоча б якийсь канал комунікації в мене з білоруською стороною – він з’явився", – сказав Лубінець.
Також він розповів про відмінність у ставленні до українських полонених з боку білорусів і росіян.
"Ми побачили відмінність у відношенні до громадян України. От навіть по деталях. Ми повернули і там, і там цивільних. І там, і там ми спілкувалися. Ми побачили навіть фізичний стан. Тобто громадяни України [яких повернули] з території Білорусі не казали про застосування якихось тортур, побиття… Так, ми вважаємо, юридично трактуємо, що їх незаконно засудили, але тортур не було. Були більш-менш нормальні умови тримання, було нормальне харчування, це навіть по зовнішньому вигляду було видно", – зазначив він.
Контекст:
За час повномасштабної війни Україні вдалося повернути з російського полону 3310 людей, повідомив 29 червня президент Володимир Зеленський. На початку грудня 2023 року Зеленський заявляв, що проводять і непублічні обміни, зокрема просто на полі бою.
Генпрокурор України Андрій Костін заявляв, що приблизно 90% українських військовополонених пройшли через тортури, зґвалтування, погрози сексуального насильства чи інші форми жорстокого поводження.
Станом на 17 листопада 2023 року комісія при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій установила, що російські окупанти позбавили волі 4337 українців. Серед них 3574 військові і 763 цивільні. У комісії цього не уточнюють, але йдеться, імовірно, не про кількість людей, які зараз перебувають у полоні, а про всі підтверджені випадки потрапляння в російський полон із початку повномасштабного вторгнення, включно з людьми, яких уже звільнили.
За неофіційними даними Лубінця, російські окупанти утримують, окрім військовополонених, приблизно 28 тис. цивільних українців. Обмінювати "цивільних на цивільних" забороняє міжнародне гуманітарне право.