Росія втратила можливість ремонтувати підводні човни в Чорному морі – Defense Express

Удар по "Ростову-на-Дону" продемонстрував, що росіяни не можуть ремонтувати підводні човни в Чорному морі, пишуть ЗМІ
Фото: EPA (архів)

Після того як Збройні сили України вдруге уразили російський підводний човен Б-237 "Ростов-на-Дону", унаслідок чого він потонув, видання Defence Express зробило висновок, що в окупантів немає можливості ремонтувати свої підводні човни в Чорному морі. Про це йдеться в публікації від 4 серпня.

Зазначають, що в Чорному морі у РФ є ще три підводні човни аналогічного проєкту "Варшавянка": Б-265 "Краснодар", Б-268 "Великий Новгород" і Б-271 "Колпино", а також підводний човен проєкту "Палтус" Б-871 "Алроса", здатність якого запускати ракети "Калібр" стоїть під питанням.

Після ураження підводного човна "Ростов-на-Дону" в сил оборони України є доведена спроможність знищення російських підводних човнів, які розташовані в тимчасово окупованому Севастополі. Основним ремонтним заводом підводних човнів у Чорному морі в РФ є Севастопольський морський завод.

Через те, що Туреччина перекрила протоку Босфор, російські підводні човни не мають можливості виходу із Чорного моря. Також сумнівною є можливість їх виведення через Азовське море й Дон, пише видання. Єдина можлива альтернатива, за даними Defense Express, – судноремонтний завод у Новоросійську, який ніколи не займався підводними човнами. Це не профільна діяльність і для суднобудівних та ремонтних підприємств у Керчі, які також розташовані в зоні ураження. Залишається лише Севастополь, де судна будуть під загрозою удару, ідеться в публікації.

Водночас експлуатація всіх трьох підводних човнів проєкту "Варшавянка" вкрай активна, і частота їхнього ремонту й обслуговування вища за норми мирного часу. Тому виведення з ладу чотирьох підводних човнів РФ – це лише питання часу, вважають у Defense Express.

Контекст:

13 вересня 2023 року внаслідок української ракетної атаки підводний човен "Ростов-на-Дону" дістав суттєві пошкодження. Після цього його ремонтували і проводили випробування в акваторії Севастопольської гавані.

3 серпня 2024 року Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що внаслідок удару цей підводний човен було знову уражено, і цього разу він пішов на дно.