Рустамзаде: F-16 надійдуть в Україну, коли буде готова інфраструктура для них. Для прикриття аеродрому потрібен один Patriot
В інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону азербайджанський воєнний аналітик Агіль Рустамзаде розповів, як доведеться захищати американські винищувачі F-16 після передання їх Україні для боротьби з російськими окупантами.
"Деякі люди думають, що F-16 злетить із Румунії, не здійснюючи приземлення, переміститься у Східну Україну, зіб'є два Су-35, потім прийде й сяде на території України. Це не так. Згадаймо, скільки разів навіть "Кинджалами" атакували аеродром у Старокостянтинові [Хмельницької області], де базуються носії ракет Storm Shadow, SCALP. Тобто треба розуміти, що F-16 надійдуть, коли буде готова інфраструктура", – сказав він.
Воєнний аналітик зазначив, що є "важка радянська спадщина", коли для літаків не використовують ЗБУ – залізобетонні укриття, і російська армія цього досі не використовує.
"Літаки мають бути в залізобетонних укриттях, які їх захищають від ударів різними засобами ураження. Це не завжди під землею, це дуже рідко, коли під землею", – пояснив Рустамзаде.
За його словами, у деяких країнах, де є гори, літаки ховають там, роблячи для них отвір.
"А так, щоб, скажімо, 10 літаків були під землею й один вихід... Одна високоточна зброя по виходу – і все, літаки залишилися там", – наголосив Рустамзаде.
Він зазначив, що аеродром, на якому будуть F-16, необхідно також захистити американськими зенітними ракетними системами Patriot.
"Для прикриття одного аеродрому, де базуватиметься, скажімо, 20 F-16, потрібні будуть один Patriot і ще одна протиповітряна система середньої – малої дальності. Це плюс до тієї ППО, що ви маєте зараз", – вважає воєнний аналітик.
Контекст:
Надати Україні F-16 після завершення навчання пообіцяли Нідерланди, Данія, Норвегія, а також Бельгія (з 2025 року). Перші F-16 мають доправити в Україну до літа 2024 року, зазначили в міноборони Великобританії.
22 січня тодішній спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив, що українські пілоти в межах навчання на F-16 уже літають на них з інструкторами. За його словами, для передання Україні винищувачів поки не зовсім готові пілоти, інфраструктура, інженери "й інші фактори, про які менше говорять".
У березні видання The New York Times писало, що до літа 2024 року 12 українських пілотів будуть готові до бойових вильотів після 10 місяців навчання в Данії, Великобританії та США. Україна до цього моменту матиме шість літаків F-16.
Євлаш 29 квітня зазначав, що Україна опрацьовує методи захисту F-16 на аеродромах від російських ударів і готує укриття для літаків, на що потрібні "колосальні кошти".