Трамп заявив, що він не проти скерування європейських миротворців в Україну і Путін "прийме це"

За словами Трампа, контингент спостерігатиме, чи належно виконують умови домовленості
Фото: EPA

Європейські війська можуть скерувати в Україну як миротворців. Про це заявив президент США Дональд Трамп під час спільної з лідером Франції Еммануелем Макроном пресконференції у Білому домі 24 лютого, яку транслював YouTube-канал французького президента.

Трамп наголосив, що "не бачить у цьому проблеми".

"Коли угоду буде укладено, вони [миротворці] зможуть спостерігати, чи все належно виконують. [...] Росія повернеться до своїх справ, а Україна та Європа повернуться до своїх", – сказав американський президент.

США "у певний спосіб" підтримуватимуть цей контингент, додав глава Білого дому.

Трамп розповів, що говорив на цю тему з нелегітимним президентом країни-агресора РФ Володимиром Путіним і він "прийме це".

Контекст:

Після того, як Макрон у лютому 2024 року заявив про ймовірне скерування західних військ в Україну, в експертному середовищі й серед світових політиків почалося публічне обговорення цього питання. Частина лідерів підтримала таку ідею, зокрема Литва оголосила про готовність скерувати своїх військових інструкторів в Україну. Серед тих, хто відкидав таку можливість, був канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Наприкінці року дискусії стали активнішими. В українському уряді заявили, що Україна готова до розміщення західних військ на своїй території. ЗМІ писали, що на Заході активно обговорюють імовірність скерування військ країн НАТО в Україну для надання допомоги в демілітаризованій зоні в разі укладення відповідної мирної угоди.

21 січня 2025 року президент України Володимир Зеленський сказав, що гарантії безпеки після війни забезпечить не менше ніж 200 тис. європейських миротворців. Проте європейські країни розглядають імовірність скерування приблизно 40–50 тис. військових для підтримки миру в разі ймовірного припинення вогню, написала FT 23 січня.

16 лютого британський прем'єр Кір Стармер заявив про готовність Великобританії скерувати військових в Україну для забезпечення потенційної мирної угоди. Наступного дня таку можливість не відкинули в уряді Швеції. За інформацією ЗМІ, 17 лютого лідери європейських країн під час "кризової зустрічі" в Парижі сварилися через це питання.

The Economist із посиланням на джерела повідомляв, що США хочуть долучити військових із Бразилії й Китаю до складу миротворчого контингенту.