Троє захисників померли від хімічних речовин, які РФ застосовує на війні, постраждалих – понад 2 тис. – ЗСУ
Від початку повномасштабної війни Росії проти України зафіксовано понад 4,8 тис. випадків застосування військами країни-агресора небезпечних хімічних речовин. Про це під час брифінгу в "Укрінформ" 13 грудня розповів начальник відділу екологічної безпеки та цивільного захисту управління радіаційного, хімічного, біологічного захисту командування Сил підтримки Збройних сил України полковник Артем Власюк.
Ідеться про сльозогінні гази, так звані CS і CN, які зазвичай використовують для боротьби з масовими заворушеннями і для наведення громадського порядку, зазначив полковник. Їх використання під час ведення бойових дій є порушенням міжнародного права, права ведення війни, що відображено в положеннях Конвенції про застосування хімічної зброї.
"Вони не є хімічною зброєю, вони є окремим видом ураження, а саме – засобами боротьби із заворушеннями. На нашу думку й відповідно до проведеного нами аналізу, російські підрозділи використовують їх на тих напрямках, де росіяни зосереджують найбільше своїх зусиль, і приховують застосування таких засобів щільним артилерійським, ракетно-бомбовим та іншим вогневим впливом, унеможливлюючи їх виявлення на полі бою й відбір проб для подальшого розслідування і притягнення РФ до відповідальності за порушення міжнародного права", – сказав полковник.
За його словами, загалом за минулий місяць зафіксували приблизно 170 таких застосувань. Зараз використання Росією сльозогінних гранат типу К-51 і РГ-ВО зменшується через похолодання, яке призводить до зниження ефективності й стійкості диму від вибуху.
На запитання ЗМІ, скільки українських військових постраждало від цих речовин, Власюк повідомив, що від початку повномасштабного вторгнення РФ до медичних закладів скерували понад 2 тис. військовослужбовців із різними ступенями отруєння невідомими або відомими хімічними речовинами. Також він розповів про три летальні випадки внаслідок гострого отруєння невідомою хімічною речовиною, підтверджені лікарським висновком.
Зараз Росія утримується від застосування отруйних хімічних речовин летальної дії, щоб "не надавати самій собі додаткових проблем із розвінченням застосування ще й хімічної зброї", адже ці речовини відомі, їх просто ідентифікувати й довести їх використання, сказав полковник. Водночас не відкидають імовірності, що агресор модифікує засоби боротьби із заворушеннями, додавши до них небезпечніші речовини, ніж наявні штатні.
"Потужності для виробництва газових гранат сльозогінної дії типу РГ-ВО Росія розгорнула трохи більше року тому. Для розуміння того, що відбувається: кожні 15 хвилин РФ виготовляє близько 15–20 нових гранат РГ-ВО при наявних у неї зараз потужностях", – підсумував Власюк.
Контекст:
Окупанти у війні проти України застосовують хімічну зброю на різних напрямках.
Про застосування хімзброї 11 квітня 2022 року повідомляв полк "Азов". За його даними, окупанти застосували в Маріуполі невідому отруйну речовину, яку скинули з БПЛА. У постраждалих фіксували дихальну недостатність і вестибуло-атактичний синдром.
Навесні 2023 року застосування окупантами хімічних боєприпасів фіксували на авдіївському напрямку, улітку – на макіївському, а наприкінці лютого 2024 року ЗСУ повідомили, що російські війська масово скидають із безпілотників гранати з отруйними речовинами на новопавлівському напрямку.
За даними командування Сил підтримки ЗСУ, за період із 15 лютого 2023 року до 24 травня 2024-го зафіксовано 2698 застосувань небезпечних хімічних речовин росіянами. Головним засобом доправлення є скидання гранат К-51 і РГ-ВО з безпілотників.
У вересні, за повідомленням Генштабу ЗСУ, росіяни 250 разів застосували проти сил оборони спеціальні боєприпаси, споряджені небезпечними хімічними речовинами.