"Україна не має наміру створювати окупаційні адміністрації". Подоляк назвав чотири політичні мети наступу ЗСУ в Курській області

Під час входу в Курську область ЗСУ побачили, "наскільки шоковані люди", кажуть в Офісі президента
Фото: EPA

Сенс операції ЗСУ в Курській області полягає в тому, щоб продемонструвати неспроможність Росії з військового погляду, її неготовність реагувати на кризові ситуації, заявив радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк. Про це він сказав в інтерв'ю "Медузе", опублікованому 14 серпня.

Російські журналісти запитали, яка воєнна мета Курської операції й чи не є вона "ударом, що відвертає увагу для якогось іншого наступу".

Подоляк у відповідь наголосив, що воєнні цілі може коментувати лише військове командування й під час самої операції ніхто про це публічно не говоритиме.

"Я можу говорити про політичні цілі. Перша – Україна веде оборонну війну, витісняючи російську артилерію на потрібну відстань, щоб її не можна було використовувати по цивільному населенню. Друге завдання – перерізати логістичні маршрути, які дають змогу [росіянам] ефективно підвозити резерви по всій лінії фронту", – сказав він.

Подоляк наголосив, що Україна не має наміру окупувати цю територію.

"Україна заходить знищувати військові об'єкти й не має наміру створювати якісь окупаційні адміністрації. Соціальні об'єкти залишаються під контролем Російської Федерації – для України вони не становлять жодної цінності", – зазначив він.

Третє завдання, за словами радника глави ОП, – продемонструвати західним партнерам, що російська влада не здатна на швидкі ефективні рішення, слабко керує ситуацією й не може контролювати внутрішні ризики, які поступово зростають через війну.

"Ну й четверта мета – перенесення війни на територію Росії. Під час входу в Курську область ми побачили, наскільки шоковані люди: вони живуть в іншій реальності. Їм здається, що війна вже триває чи не на території країн Європи, а в них жодних ризиків немає. Зараз вони бачать зовсім іншу ситуацію. Звісно, усе це матиме тяжкі соціальні наслідки для Росії. Можливо, нарешті розпочнеться якась дискусія про те, що це за війна й до яких наслідків вона призведе", – припустив Подоляк.

Він також наголосив, що війни проти цивільного населення Україна не вестиме – як через відсутність доцільності в цьому, так і тому, що Україна дотримується міжнародних конвенцій і міжнародного гуманітарного права.

"Ми все-таки працюємо в межах проукраїнської коаліції, де багато країн, які скрупульозно дотримуються принципів ведення війни, і Україна теж їх дотримується. Ніхто не дозволить країні, яка навіть веде оборонну війну, поводитися так, як поводиться Росія на окупованих територіях", – зазначив політик.

Він додав, що рішення, чи закріплюватися в Курській області надовго, ухвалюватиме військове командування, але "з погляду розвитку війни" це потрібно, оскільки дає змогу збільшувати театр воєнних дій на території Росії й масштабувати політичні завдання.

"Глобальний сенс цієї операції – продемонструвати неспроможність Росії з військового погляду, з погляду готовності швидко реагувати на кризові ситуації, з погляду контролю за внутрішнім простором", – підсумував Подоляк.

Контекст:

6 серпня у РФ заявили про спробу ЗСУ атакувати кордон із Росією в Курській області, після цього в регіоні тривають бої. ЗМІ писали, що Росія перекинула в Курську область військових і техніку з Бєлгородської області, а також із Донецької області України.

З 9 серпня у трьох сусідніх з Україною областях – Курській, Брянській і Бєлгородській – ввели режим контртерористичної операції.

Нелегітимний російський президент Володимир Путін висунув вимогу до міноборони РФ, щоб із Курської області "витиснули противника". Йому доповіли 12 серпня, що "під контролем противника – 28 населених пунктів", а "глибина проникнення на територію Курської області становить 12 км, ширина по фронту – 40 км".

12 серпня президент України Володимир Зеленський уперше повідомив, що сили оборони проводять операцію в Курській області. За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, під контролем України – приблизно 1 тис. км&³2; території РФ.

13 серпня Зеленський поінформував, що під контролем України – 74 населені пункти Курської області РФ.