Війська РФ стоять поблизу кордону України і звідти б'ють, розуміючи, що партнери не дають дозволу на відповідь західною зброєю – Зеленський

Окупанти стоять у найближчих селах до кордону України і "звідти б'ють", знаючи, що відповіді не буде, зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua

Україна хоче використовувати західну зброю для атак у відповідь по території країни-агресора РФ із метою захисту. Про це в інтерв'ю The New York Times, опублікованому 21 травня, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.

"Сьогодні у нас є наша зброя, наші дрони, і ми це використовуємо. Але я хотів би зазначити, що ми робимо це як захист. І те, про що ми завжди зверталися до президента [США Джо] Байдена – не тільки президента Байдена, до лідерів багатьох країн, – ми хочемо використовувати [західну зброю] як захист", – наголосив Зеленський.

За його словами, окупанти "стоять у найближчих селах до кордону України з Росією" і "звідти б'ють", знаючи, що відповіді не буде.

"Як їм відповісти, коли вони б'ють по твоїх містах?.. Знаючи, що вони прикриваються цивільним населенням, тому що зброя розміщується серед цивільного населення РФ. Але вони спокійно на це йдуть, розуміючи, що наші партнери не дають нам дозволу, – зазначив президент. – І тут, коли ми говоримо про ATACMS або HIMARS, або ми говоримо про артснаряди, або про відповідні ракети – Storm Shadow, SCALP і так далі, – ми не маємо дозволу завдавати ударів по території РФ, по їхніх військових об'єктах, штабах".

Зеленський додав, що окупанти б'ють ракетами з російської території за 100 км до кордону України.

"Як нам захиститися? Ми можемо або завдати удару по ракеті, яка йде на територію України, або бити по літаку перед запуском. Бити по ракеті – це мати ППО. Бити по літаку – мати відповідну зброю – зброю й дозвіл", – указав президент.

Контекст:

Країни Заходу, побоюючись ескалації війни з РФ, раніше ставили Україні умову, що передані далекобійні ракети й інші боєприпаси не можна використовувати для ударів по Росії. У Міноборони України підтверджували у лютому 2023 року, що зобов'язалися не застосовувати надану партнерами зброю по території РФ.

1 травня 2024 року глава МЗС Латвії Байба Браже повідомила, що деякі країни зняли цю заборону, але не назвала їх. Глава МЗС Великобританії Девід Кемерон 2 травня сказав, що Україна може використовувати британську зброю для ударів по території Росії.

У Держдепі США заявляли, що Штати не підтримують ударів України по території Росії, проте 15 травня держсекретар США Ентоні Блінкен сказав, що Америка не заперечує проти таких ударів. Водночас він ухилився від відповіді на запитання, чи дозволять США Україні використовувати для атак на РФ американську зброю.

У Пентагоні 16 травня зазначили, що Україна може використовувати американську зброю лише в межах своєї території.

Видання The Wall Street Journal писало 18 травня, що Україна просить США зняти обмеження щодо використання американської зброї на території Росії.