Закриття проток не дало змоги РФ захопити Одесу й Миколаїв – посол у Туреччині
На початку повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ Туреччина закрила протоки Босфор і Дарданелли згідно з конвенцією Монтре, чим не дала можливості окупантам захопити Одесу й Миколаїв. Про це заявив посол України в Туреччині Василь Боднар в інтерв'ю "Укрінформу", яке опублікували 24 листопада.
За його словами, закриття проток завадило росіянам використати свою перевагу в морі.
"Одну "Москву" ми потопили, а ще два російські крейсери чекали у Середземному морі. І те, що Туреччина закрила протоки, вважаю, не дало змоги Росії використовувати свою перевагу на морі для захоплення Одеси, Миколаєва й інших територій, які, за планами Москви, мали бути окуповані внаслідок операцій із моря", – розповів Боднар.
Посол також назвав Туреччину "серйозним" транспортним хабом для України, адже раніше суховантажі зупинялися в турецьких портах, нормативна база не дозволяла заїзду українських перевізників для транспортування цього товару.
"Нині триває транспортний безвіз. Без жодних ліцензій і дозволів наші компанії перевозять із турецьких та інших портів через територію Туреччини вкрай потрібні Україні вантажі", – додав дипломат.
Контекст:
24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків. Окупанти змогли досягти певних успіхів, зокрема, на півдні, тимчасово захопивши частину Херсонської області, проте їхні плани взяти Миколаїв і в такий спосіб оточити Одесу провалилися.
Російські війська захопили острів Зміїний, який входить до складу Одеської області, у перший день повномасштабного вторгнення. Однак за кілька місяців боїв сили оборони України вигнали окупантів з острова влітку 2022 року. За словами тодішнього радника міністра внутрішніх справ Вадима Денисенка, успішна операція зі звільнення острова унеможливила ризик десантної операції РФ.
ЗСУ підбили крейсер "Москва", який був у Чорному морі, 13 квітня 2022 року. По кораблю завдали удару ракетами "Нептун". Оперативне командування "Південь" поінформувало, що пошкоджений крейсер намагалися врятувати інші кораблі флоту РФ, проте шторм і вибух боєзапасу перекинули корабель, він почав тонути.