Суд ЄС відмовив Україні в реєстрації фрази про "російський військовий корабель" як торговельної марки
Суд Європейського союзу відмовив Державній прикордонній службі України в реєстрації в ЄС як торговельної марки гасла про "російський військовий корабель". Про це 13 листопада повідомила пресслужба суду.
ДПСУ двічі намагалася зареєструвати це гасло як торговельну марку російською й англійською мовами:
- "Русский военный корабль, иди на **й";
- Russian warship, go f**k yourself.
Відомство заявило, що права на використання фрази, уперше сказаної українським прикордонником на початку повномасштабної війни, мають належати Києву.
Представники України пояснювали: бажання зареєструвати фразу було продиктоване тим, що на ринку є "дуже несумлінні гравці", які використовують цей слоган, і Україна нічого не може вдіяти. Зокрема, не може перешкодити підприємцям із "нещирими намірами" продавати різноманітні товари з різними варіаціями цієї фрази й не отримує прибутку від цих продажів.
Офіс інтелектуальної власності Європейського союзу (EUIPO) відмовив Держприкордонслужбі в реєстрації прав на це гасло, оскільки вважає, що воно не відповідає вимогам ТМ. Українське відомство оскаржило відмову в суді.
Суд ЄС відхилив позов, вирішивши, що слова, які стали символом боротьби України з російською агресією, "не сприймаються як комерційний знак".
"Суд вважає, що фразу у знаку широко використовували й поширювали ЗМІ відразу після першого її використання з метою мобілізації підтримки України, вона дуже швидко стала символом боротьби України проти РФ. Отже, цю фразу використовували в політичному контексті, багаторазово і з метою висловлення й заохочення підтримки України. Суд зазначив, що знак не здатен виконувати суттєву функцію товарного знака, а споживач сприйняв би його на товарі чи послузі лише як політичне послання", – ідеться в релізі.
Спікер Держприкордонслужби Андрій Демченко в коментарі "Українській правді" 13 листопада розповів, що в Україні ДПСУ зареєструвала цю фразу як торговельну марку. За його словами, відомство захищатиме вислів від можливих недобросовісних маніпуляцій.
"Ми маємо уберігати символи, які демонструють героїзм і мужність українських захисників, зокрема і прикордонників, які є невід'ємною складовою сил оборони України, – підкреслив він. – Звісно, прикро, що ухвалене таке рішення, але я переконаний, що Європейський офіс інтелектуальної власності та європейські судові інстанції керуються нормами законодавства, й ми маємо це прийняти. Сподіваємося, що вони так само не допустять можливих реєстрацій за будь-ким іншим".
Контекст:
24 лютого, у перший день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, окупанти підійшли до острова Зміїний у Чорному морі й вимагали від українських військових здатися. "Російський військовий корабель, іди нах...й", – відповіли прикордонники. Аудіозапис цієї розмови швидко поширили в мережі, а відповідь українських військових стала крилатою фразою. Російські окупанти захопили Зміїний. Частина захисників Зміїного загинула, а ті, хто вижив, потрапили в полон, і потім їх обміняли, повідомляв президент України Володимир Зеленський.
Автором фрази вважали морського піхотинця із Черкаської області Романа Грибова. 29 березня 2022 року стало відомо, що Грибов повернувся з полону додому. Він здобув нагороду "За заслуги перед Черкаською областю". В описі репортажу про нагородження пресслужба ОДА назвала його "легендарним прикордонником", і українські ЗМІ дійшли висновку, що Грибов – автор фрази про російський корабель. Сам він цього не заперечував.
У ДПСУ у травні 2022 року повідомили, що "російському кораблю" відповів не морпіх, а прикордонник, а медійна публічність Грибова була такою собі "операцією з інформаційного прикриття". У Держприкордонслужбі заявили, що свідомо не називали прізвища справжнього автора крилатої фрази, оскільки прикордонник півтора місяця був у полоні. Але й після повернення воїна на батьківщину ДПСУ не розкрила його імені.
Фраза українських прикордонників "Російський військовий корабель, іди нах...й!" не порушує правил етичної поведінки держслужбовців і не може завдати шкоди репутації держорганів та органів місцевого самоврядування, заявило в березні 2022 року Національне агентство України з питань держслужби. У Нацагентстві водночас наголосили, що "в усьому важлива міра".