З'явилися супутникові знімки удару по Джанкою. "Схеми" пишуть про знищення військового об'єкта
Супутник Planet Labs зафіксував наслідки ракетного удару ЗСУ по російському військовому об'єкту біля Джанкоя в тимчасово окупованому Криму, повідомила програма "Схеми" (проєкт "Радіо Свобода"), опублікувавши 10 червня супутникові знімки.
"На знімках, які є в розпорядженні журналістів "Схем", можна побачити наслідки масштабної пожежі біля залізниці в місті Джанкой в окупованому Криму", – ідеться в повідомленні.
Журналісти на основі аналізу знімків доходять висновку, що внаслідок ракетного удару ЗСУ знищено військовий об'єкт РФ під Джанкоєм.
"На думку військового експерта Анатолія Храпчинського, тут могла розташовуватися російська радіолокаційна система "Подльот", яка, зокрема, використовується в комплексі разом із С-300 і С-400. Утім, військовий експерт Михайло Жирохов вважає, що РЛС у цьому місці розгортати не було сенсу, отже, це міг бути інший об'єкт військового призначення", – пишуть "Схеми".
Журналісти наголошують, що якість супутникових знімків не дає змоги точно встановити тип ураженої техніки. Можна стверджувати, що об'єкт з'явився тут у травні 2024 року, а потім довкола збудували й фортифікаційні споруди, зазначають "Схеми".
Уночі 10 червня в кількох районах Криму (зокрема Джанкойському, Бахчисарайському, Євпаторії й Саках) було чутно вибухи, писав Telegram-канал "Крымский ветер". Повідомляли про ймовірні прильоти по військових об'єктах окупантів у Євпаторії й Сакському районі.
У Генштабі ЗСУ пізніше підтвердили успішні удари по дивізіону ЗРК С-400 поблизу Джанкоя й по дивізіонам ЗРК С-300 біля Чорноморського та Євпаторії.
За даними російського видання Astra, яке посилається на джерела в "екстрених службах" Криму, півострів атакували щонайменше 10 ракет ATACMS, жодну з них окупанти не збили. Як з'ясувало видання, чотири ракети влучили в місце дислокації 31-ї дивізії ППО МО РФ у Джанкойському районі. Було пошкоджено дві радіолокаційні станції (РЛС), поранено одного військовослужбовця.
Усього під час удару по Криму 10 червня, за даними Astra, один окупант загинув, шестеро дістали поранення, пошкоджено чотири РЛС і два комплекси С-300. Офіційно міноборони країни-окупанта РФ не визнавало втрат ППО у Криму.
Контекст:
Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована деокупувати всі захоплені з 2014 року Росією українські території, зокрема Крим. Президент України Володимир Зеленський вважає, що звільнити півострів буде легше, ніж Донбас.
З початку повномасштабної війни сили оборони України неодноразово атакували об'єкти російських окупантів у Криму. У 2024 році, зокрема, вибухи лунали в Джанкої на військових об'єктах, на кораблях у Севастополі й аеродромі Бельбек. Україна взяла на себе відповідальність за частину атак (але не за всі).
Навесні у Криму уразили кілька важливих для забезпечення зв'язку й розвідки об'єктів, зокрема, "таємну" радіотехнічну військову частину на Ай-Петрі й центр зв'язку армії РФ під Алуштою.