Гончар: Підвищення тарифів може мати не найкращі наслідки як для уряду, так і для всієї української влади загалом G

Гончар: Зваживши всі за і проти, Кабмін вирішив притримати апетити "Нафтогазу"
Фото: Еліс Кампински / Facebook

Соціальна напруженість в Україні і без чергового підвищення тарифів досить висока, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

Кабінет Міністрів України відмовився від підвищення тарифів на газ і електроенергію, оскільки врахував усі негативні наслідки для влади країни, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

"Нафтогаз", як і будь-яка комерційна компанія, зацікавлений у збільшенні власної виручки. А значить, він виступає за підвищення тарифів. Уряд, на відміну від комерційної компанії, дивиться на проблему комплексно. Вони прораховують усі соціальні й економічні наслідки. Соціальна напруженість і без підвищення тарифів досить висока. Адже доходи населення ростуть не так уже й швидко. Підвищення тарифів може мати не найкращі наслідки як для уряду, так і для всієї української влади загалом. Тому, думаю, зваживши всі за і проти, Кабмін вирішив притримати апетити "Нафтогазу". До того ж не виключено, що всі готуються до виборів. Хоча офіційно про їх проведення поки ніхто не заявляв", – зазначив Гончар.

На його думку, уряду потрібно утримувати нинішню вартість газу.

"До влади приходять антиреформаторські сили, які обіцяють повернути все назад, як було раніше. Однак відокремити газову галузь від усього іншого не вийде. Усе йде у зв'язці. Якби економіка України зростала, зростали доходи населення, збільшення тарифів ніхто б не помітив. До того ж підприємствам не можна виходити на ринок із дуже високими цінами. Це призведе до зниження нашої конкурентоспроможності. Тому вартість газу потрібно утримувати", – підкреслив співрозмовник.

Він акцентував на зростанні обсягів видобування газу в Україні.

"Дві третини споживаного нами газу – це обсяги власного видобування. Ще п'ять років тому картина була протилежна. Ці дві третини становив дорогий імпортний газ. І відповідно зараз ми повинні змінювати підходи до темпів зростання тарифів. А взагалі нам потрібно найближчими роками реалізувати програму з нарощування внутрішнього видобування газу, щоб повністю відмовитися від імпорту. Коли ми вийдемо на повне самозабезпечення, на внутрішньому ринку газу збільшиться конкуренція. І ось тоді уряд і "Нафтогаз" зможуть працювати за іншим алгоритмом: не гнатися за підвищенням тарифів, а знижувати їх. Це умови ринку", – резюмував Гончар.

За словами міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігоря Насалика, відомство поки не має наміру підвищувати ціни на газ і електроенергію.

Фінансовим планом НАК "Нафтогаз України" було передбачено підвищення ціни на газ для населення з жовтня 2017 року на 18,84%, або на 931 грн за тисячу кубометрів, до 5 873 тис. грн за тисячу кубометрів без податку на додану вартість, повідомляли "Українські новини".

31 травня прем'єр-міністр Володимир Гройсман спростовував намір уряду підвищити ціну на газ із 1 жовтня. "Чув інформацію, що уряд планує підвищувати ціну на газ до 8,5 тис. грн. Хочу підкреслити, що це ніяк не відповідає дійсності. Це абсолютна брехня", – сказав прем'єр.

12 травня про підвищення ціни на газ для споживачів, посилаючись на постанову Кабміну, у своєму Facebook заявив екс-міністр із питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко.

Згідно з постановою Кабміну, із 1 травня в Україні знижують соціальні нормативи на використання теплової енергії, електрики та газу, за якими розраховують розмір субсидій для населення.

19 липня стало відомо, що уряд має намір залишити чинними поточні ціни на газ для населення.

Передумов для зростання тарифів на житлово-комунальні послуги та газ в Україні наразі немає, заявив віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко 4 серпня.