Коболєв розповів, як РФ намагається обійти санкції США проти "Північного потоку – 2"
РФ намагається довести, що через газопровід "Північний потік – 2" в Європу будуть прокачувати не тільки природний газ, але й водень, і так обійти американські санкції, повідомив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Російський монополіст "Газпром" хоче обійти санкції США проти газопроводу "Північний потік – 2", використовуючи ідею постачань у Європу водню з Росії. Про це в інтерв'ю LIGA.net, яке вийшло 22 червня, сказав голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
"Росія намагається зачепитися за ідею водню. Уже почалися розмови, що "Північний потік – 2" будуть використовувати для прокачування водню з Росії. Мовляв, це "зелений" проєкт... Зараз цим [питанням від України] займається [радниця голови "Нафтогазу"] Лана Зеркаль", – розповів Коболєв.
На його думку, пропозиція "Газпрому", зважаючи на технічні характеристики труб, які використовували для будівництва газопроводу, "не повною мірою відповідає дійсності".
Голова компанії зазначив, що ймовірне розширення санкцій проти газопроводу з боку США може заблокувати будівництво "Північного потоку – 2" (обмежувальні заходи, зокрема, можуть торкнутися страхових компаній, які співпрацюють із проєктом).
"Щоб працювати в морській зоні країн Європейського союзу, ви повинні мати страховку. Без неї жодному судну не дозволять розпочати будівельні роботи. У територіальних водах Балтійського моря є поховання різного озброєння, зокрема хімічного. Це, власне, обтяжує і робить украй небезпечними будь-які будівельні роботи. Наприклад, там не можна користуватися якорем, і є вимоги до суден, які можуть вести будівництво", – пояснив Коболєв, із якими труднощами може зустрітися проєкт.
"Північний потік – 2" – газопровід, який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Вартість проєкту – €9,5 млрд, його порівну фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie та австрійська OMV.
Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
2018 року Німеччина, Фінляндія і Швеція дозволили прокладати трубопровід через свою територію, Данія дала дозвіл тільки 2019 року. Планували, що будівництво завершать до кінця 2019 року, але потім запуск "Північного потоку – 2" перенесли на кінець 2020 року.
У грудні 2019 року президент США Дональд Трамп підписав оборонний бюджет країни на 2020 рік, який передбачає введення санкцій проти російських газопроводів "Турецький потік" і "Північний потік – 2". Відразу після цього швейцарська компанія Allseas зупинила роботи з будівництва "Північного потоку – 2" і вивела з Балтійського моря свої судна-трубоукладачі.
Міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив, що для добудови газопроводу Росія може використовувати російське трубоукладне судно "Академік Черський". Його було перекинуто з далекосхідного порту Находка в Балтійське море. Зараз трубоукладник у територіальних водах Німеччини – у порту Мукран. У червні 2020 року "Академік Черський" змінив власника, що, як вважають ЗМІ, дасть змогу "Газпрому" уникнути нових санкцій США.
На початку червня в Сенат США подали законопроєкт про розширення обмежувальних заходів проти газопроводу. Нові санкції можуть торкнутися компаній, які надають послуги андерайтингу, страхування або перестрахування для задіяних у проєкті суден.
На момент припинення робіт компанією Allseas залишалося укласти дном Балтійського моря 160 км труб, повідомило видання Neftegaz.Ru.