Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов заявив, що підвищення середньої зарплати в Україні вплинуло на те, що не знижуються ціни на імпортні товари під час зміцнення курсу гривні.
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов роз'ясниву Facebook, чому не зменшуються ціни на товари під час зміцнення курсу гривні.
Міністр написав, що за рік, якщо порівнювати листопад 2018 року та листопад поточного року, "курс долара збільшився на 12%".
"За цей же час середня номінальна зарплата зросла на 16%. Перший фактор тисне на зменшення цін імпортних товарів (зменшення вартості пропозиції). Другий тисне на збільшення цін (посилення попиту). Ціни на товари зі значною імпортною складовою збільшилися на 0,3%. Фактично обидва фактори збалансувалися. Це якщо спрощено", – написав Милованов.
Водночас міністр заявив, що є і багато інших чинників, які впливають на ціни.
"Ціни на цигарки, до речі, зростають через збільшення акцизів. Якби акцизи не збільшували і був би більш конкурентний ринок по певних інших позиціях, то, можливо, загальна інфляція по імпортних товарах була б негативною", – повідомив він.
Міністр опублікував таблиці, де проілюстровано товари, на які найбільше зросли і впали ціни.
Колишня народна депутатка Вікторія Войціцька в коментарях розкритикувала пост Милованова.
"Тимофію, come on, ну і ти туди ж... Курс долара по відношенню до гривні не може зміцнюватися, тому що він hard currency. Це гривня може зміцнюватися по відношенню до долара. Давайте вже, нарешті, правильні визначення застосовувати", – написала політикиня.
"Вікторіє, не пишіть "єрунди". А для Георгія нагадаю, що я економіст-науковець, із міжнародною кар'єрою і публікаціями", – відповів Милованов.
"Ти жартуєш? Це базові поняття в економіці. Не може hard currency зміцнюватися по відношенню до soft currency. Може, я щось пропустила і гривня за нової влади стала hard currency", – відреагувала екснардепка.
На сайті НБУ повідомляють ( .xls), що середній курс гривні до долара США в листопаді 2018 року становив 27,93 грн/$, у листопаді 2019 року – 24,37 грн/$. На 17 грудня регулятор встановив курс гривні до долара на рівні 23,49 грн/$.
У Нацбанку заявляли, що зміцнення гривні є "природним процесом" за умови плаваючого курсоутворення.
У Міжнародному валютному фонді прогнозують, що курс гривні до долара за підсумками 2019 року становитиме 26,75 грн/$.