Наше завдання – перевести 100% земельних аукціонів в онлайн – Максим Мартинюк
Чинний зараз фізичний формат аукціонів із продажу прав оренди на землю пов'язаний із низкою ризиків для держави і незручностями для учасників, заявив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк.
В Україні стартують електронні земельні торги на платформі ProZorro, повідомили на спільному брифінгу перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк і заступник голови МЕРТ Максим Нефьодов, пише сайт Мінагрополітики. Перший аукціон у новому форматі відбудеться восени, зараз триває налагодження системи ProZorro.Продажі та завершення раніше оголошених торгів.
За словами Мартинюка, формат аукціонів із продажу прав оренди, який діє зараз, пов'язаний із низкою ризиків для держави і незручностями для учасників: у регіонах торги часто зриваються, у процедурі закладено бюрократичні вимоги, а для участі в торгах потрібно фізично бути присутнім на місці проведення аукціону.
"Зрозуміло, що це не додає ні ефективності, ні прозорості процесу. Але з переходом в онлайн-формат усі ці складності знімуться", – цитує Мартинюка агентство "Українські новини".
Він зазначив, що із 2 млн га державних земель, які офіційно вільні, насправді більшу частину обробляють.
"Досить подивитися на Google maps – ви не побачите прогалин. На усунення цієї проблеми також спрямований новий, максимально прозорий формат передачі земель в оренду", – сказав Мартинюк.
Експерт додав, що інфраструктура ProZorro.Продажі вже технологічно готова забезпечити проведення земельних торгів, а онлайн-формат торгів дасть можливість залучити максимум учасників і дістати високі ціни.
Агентство зазначає, що за даними Мінагропроду, деякі земельні ділянки в Україні завдяки аукціонам було продано за рекордні суми: у 2017 році за ставкою 181% за ділянку в Полтавській області та 231% – у Тернопільській, а цьогоріч за ділянку у Вінницькій області орендар запропонував ставку 880%.
"І це вже зараз, без ProZorro. Наше завдання – перевести 100% земельних аукціонів в онлайн", – заявив Мартинюк.
Кабінет Міністрів на засіданні 20 червня дозволив Держгеокадастру проводити аукціони на зовнішніх майданчиках. За даними Мінагропроду, опублікованими на сайті відомства, у 2017 році на земельних торгах продали 1,837 тис. прав оренди на земельні ділянки загальною площею 42,5 тис. га, місцеві бюджети отримали в підсумку 118,7 млн грн. За січень–червень 2018 року надходження до місцевих бюджетів від продажу прав оренди на землю становили 77,3 млн грн.