Рішення суду в Лондоні у справі "ПриватБанку" може стати сенсацією рівня футбольної перемоги над Португалією – заступник міністра економрозвитку України
Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Качка вважає, що рішення Апеляційного суду Лондона у справі щодо "ПриватБанку" може стати початком "деофшоризації" української економіки.
Рішення Апеляційного суду Лондона на користь "ПриватБанку" від 15 жовтня може стати сенсацією. Таку думку 15 жовтня у Facebook висловив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства – торговий представник України Тарас Качка.
"Сьогоднішнє рішення Апеляційного суду Англії у справі "ПриватБанку" проти [колишнього співвласника Ігоря] Коломойського та інших" може бути не менш сенсаційним, ніж наша футбольна перемога над Португалією. По-перше, це рішення підказує, що в юридичних баталіях треба запастися терпінням на роки. Так було зі справою "трьох мільярдів". Так було і є з усіма міждержавними спорами України проти Росії. По-друге, у справах такої складності остаточне "так" чи "ні" на вашу користь складається з мільйона суто юридичних питань", – написав він.
За словами чиновника, у справі колишніх акціонерів банку є низка "дуже далекосяжних висновків".
"Суд підтвердив право українського банку позиватися до англійських компаній у провадженні в Англії, а також відповідно до Луганської конвенції (мова йде про швейцарське Лугано, а не про український Луганськ), і до компаній із третіх країн, за умови, що позови проти іноземних відповідачів є "тісно пов'язаними" з його позовами проти англійських відповідачів. Ця правова позиція може стати революційною для "деофшоризації" української економіки. Тому що ховати гроші в комфортних юрисдикціях у Європі вже не вийде. Далі лише справжні сміттєві офшори, із якими перестає працювати глобальна фінансова система", – вважає Качка.
У грудні 2017 року "ПриватБанк" подав до високого суду Лондона позов проти своїх колишніх власників, а також компаній Teamtrend Ltd., Trade Point Agro Ltd., Collyer Ltd., Rossyn Investing Corp., Milbert Ventures Inc. і ZAO Ukrtransitservice Ltd., що їм, імовірно, належать або є під їх контролем. Позивачі стверджують, що бізнесмени вивели з банку приблизно $1,9 млрд, провівши низку незаконних операцій із вигаданими кредитами.
Суд видав наказ про всесвітній арешт активів Коломойського і Боголюбова. Ішлося про більше ніж $2,5 млрд.
4 грудня 2018 року Високий суд Лондона визнав таким, що не відповідає його юрисдикції, позов "ПриватБанку". Водночас суддя визнав наявність у банку обґрунтованих позовних вимог проти Коломойського і Боголюбова щонайменше на кілька мільйонів доларів. Водночас, на думку суду, банк не має права підбирати прийнятну для себе судову інстанцію і його ексвласники мають право захищати свої інтереси за місцем постійного проживання.
21 грудня 2018 року юристи "ПриватБанку" подали апеляцію на рішення Високого суду Лондона. Слухання в апеляційному суді тривали із 22 липня у відкритому режимі, 31 липня вони завершилися.
15 жовтня Апеляційний суд Лондона підтвердив, що англійський суд має юрисдикцію для розгляду позову "ПриватБанку" про шахрайство проти Коломойського і Боголюбова.