Переговори України з МВФ заморожено через "ПриватБанк" Коломойського – Рожкова
За словами першої заступниці голови Національного банку України Катерини Рожкової, є велика небезпека для інвестиційного клімату у країні через спір з ексакціонером "ПриватБанку" Ігорем Коломойським.
Переговори України з Міжнародним валютним фондом про нову програму співпраці заморожено через судові спори з колишнім акціонером "ПриватБанку" Ігорем Коломойським, заявила в інтерв'ю Reuters, опублікованому 11 жовтня, перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова.
За її словами, розмір програми МВФ для України може бути збільшено до $8 млрд, але Київ має вирішити спір із Коломойським, який бореться за скасування ухваленого у 2016 році рішення про націоналізацію "ПриватБанку".
Рожкова заявила, що "обговорення з МВФ наступного траншу фінансування заморожено через проблеми "ПриватБанку", оскільки це "червона лінія" для Фонду і всієї міжнародної спільноти.
Вона додала, що якщо спору не буде врегульовано, то для інвестиційного клімату України є "величезна небезпека". За словами Рожкової, проблему має бути вирішено не завдяки розрахунку України з колишніми власниками фінустанови.
Рожкова підкреслила, що МВФ хоче "сильний сигнал" від уряду України про збереження адміністративної незалежності "ПриватБанку" і незалежності Національного банку. У разі, якщо українські суди винесуть рішення щодо "ПриватБанку" на користь Коломойського, то "вплив на ринки буде негативним і негайним", і в цій ситуації Україна не зможе продовжувати співпрацювати з Фондом у межах попередньої угоди, тому що МВФ потрібна чіткість.
"ПриватБанк" – найбільший комерційний банк в Україні – було націоналізовано 19 грудня 2016 року.
18 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов колишнього співвласника "ПриватБанку", бізнесмена Ігоря Коломойського до НБУ і Кабміну про незаконність націоналізації "ПриватБанку". Уряд України оскаржив це рішення. У НБУ заявляли в серпні 2019 року, що українські суди розглядають щонайменше 270 справ, які пов'язані з діяльністю "ПриватБанку".
Коломойський говорив, що після виборів президента України сподівається одержати компенсацію у зв'язку з націоналізацією "ПриватБанку" "в тому чи іншому вигляді". Він також сказав, що не збирається повертати банк у власність, але хоче повернути $2 млрд його капіталу.
13 вересня бізнесмен назвав повернення акцій на суму 60 млрд грн однією з умов для укладення з державою мирової угоди у справі про націоналізацію "ПриватБанку".
Наступне засідання у справі про націоналізацію "ПриватБанку" призначено на 17 жовтня. Господарський суд Києва може ухвалити остаточне рішення за позовом Коломойського і Triantal Investments Ltd. про визнання недійсним договору купівлі-продажу акцій банку від 21 грудня 2016 року Міністерству фінансів України.
Президент України Володимир Зеленський заявив 10 жовтня, що в ситуації із можливим поверненням "ПриватБанку" колишнім власникам буде захищати інтереси України. "Чесно кажучи, поки що у своєму житті я жодному судді не дзвонив, жодному... Я не маю права впливати", – заявив глава держави. Він також зазначив, що про "ПриватБанк" ішлося під час його зустрічей із представниками МВФ. "На зустрічах з ними я завжди кажу: "То ви хочете, щоб я якось впливав на це?" Мені кажуть: "Ні, ви як президент краще не впливайте". – "А що я повинен робити?" – "Ну, ви якось так не впливайте, але впливайте". Це дуже цікава позиція", – додав Зеленський.
Улітку прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявляв, що українська влада буде вести переговори із МВФ "про нову три-чотирирічну програму співпраці". Місія МВФ перебувала в Києві 11–26 вересня. У Фонді кажуть, що головною вимогою для співробітництва є створення ефективної антикорупційної структури.