Смолій вважає, що в тіні наразі до 60% української економіки

Смолій оцінив обсяг тіньової економіки в 60% ВВП України
Фото: National Bank оf Ukraine – Національний банк України

За даними ексочільника Нацбанку України Якова Смолія, від початку 2020 року обсяг готівки поза банківською системою зріс на 60 млрд грн. Він заявив, що ці гроші спрямовують на фінансування тіньової економіки.

Обсяг тіньової економіки в Україні становить приблизно 60%. Таку думку висловив у інтерв'ю LB.ua колишній очільник Національного банку України Яків Смолій.

Так він обґрунтував рішення Національного банку про посилення критеріїв оцінювання кредитного ризику, у зв'язку з чим, на думку критиків Смолія, знизився обсяг кредитування в Україні.

"Від того, що ми знизимо оцінку кредитного ризику, позичальник кращим не стане. Якщо він веде бізнес у тіні, не дає нормальної звітності, банк не може оцінити його грошові потоки, які об’єми кредиту він здатен обслуговувати, чи поверне він, зрештою, цей кредит. Тож проблема не в тому, що Національний банк посилив вимоги, а проблема в тому, що бізнес не працює прозоро. Банк, оцінюючи позичальника, не має підстав видати йому інший об’єм коштів. Тому й об’єм кредитів такий, про який ви говорите. За оцінкою, яку дає Міністерство економіки, 30% бізнесу знаходиться в тіні. Я думаю, що це можна спокійно помножити на два. Понад половина бізнесу в тіні", – заявив Смолій.

За його даними, від початку 2020 року обсяг готівки поза банківською системою зріс на 60 млрд грн, завдяки яким і фінансують тіньову економіку.

"І ви хочете, щоб Національний банк разом із банківською системою кредитував тіньову економіку? Це неправильно. Тому що немає податків, немає реальних офіційних зарплат. Треба бізнес виводити з тіні", – підсумував Смолій.

30 червня Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства повідомило, що обсяг тіньової економіки вперше впав нижче за 30% ВВП – до 28%.

Смолія, який очолював Нацбанк із 2018 року, звільнили з посади 3 липня. Зараз посаду в.о. голови Нацбанку обіймає його перша заступниця Катерина Рожкова.

Смолій подав у відставку через "систематичний політичний тиск на НБУ" з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.