У США ініціювали ухвалення KIDS Act про захист дітей від небажаного контенту. YouTube, можливо, доведеться змінювати алгоритми
Двоє сенаторів-демократів Річард Блюменталь і Ед Маркі запропонували ухвалити закон про дитячі інтернет-проєкти та безпеку, який має захистити від небажаного контенту в мережі дітей до 16 років. Передусім він стосуватиметься YouTube, TikTok і Snapchat.
На початку березня двоє американських сенаторів-демократів Річард Блюменталь і Ед Маркі презентували законопроєкт S3411, який має захистити від небажаного контенту в інтернеті дітей до 16 років.
Проєкт закону, який має назву Kids Internet Design and Safety Act (у перекладі – закон про дитячі інтернет-проєкти та безпеку, скорочено KIDS Act), 5 березня було опубліковано на сайті Маркі.
"Діти та підлітки дедалі більше часу проводять на таких платформах, як YouTube, TikTok, Snapchat, і Конгресу ще треба ухвалити основні заходи, які захистять молодь у сучасному цифровому середовищі... KIDS Act містить важливі правила щодо реклами і захищає інтереси дітей у міру того, як розвиваються способи, якими вони використовують інформацію і розважаються", – указано в заяві сенаторів.
Маркі зазначив, що великі компанії на кожному кроці в мережі змушують дітей купувати товари, а великі інтернет-майданчики пропонують контент, із яким жодна дитина не має стикатися.
"Big Tech (термін, використовуваний для позначення кількох найбільших компаній у сфері інформаційних технологій, – Amazon, Apple, Google, Facebook і Microsoft. – "ГОРДОН") розробили свої платформи, щоб зловити в пастку й експлуатувати дітей для більшої кількості лайків, переглядів і покупок. Покоління дітей виростають в онлайн-просторах, охоплених цілковитою комерціалізацією маркетингу, впливу тютюнових компаній, фаст-фудів та алкогольних брендів", – обґрунтував необхідність ухвалення законопроєкту Блюменталь.
Сенатори пропонують заборонити:
- автоматичне відтворення відео (ідеться про автоматичне завантаження нового відео після завершення відтворення поточного);
- push-повідомлення;
- значки та інші нагороди користувачам за проведений час у мережі.
Крім того, сенатори вважають, що сайти мають припинити рекомендувати контент про тютюн і алкоголь, а також відео, у яких впливові особи щось рекламують (зокрема відео розпаковування якихось товарів).
The Verge зазначає, що в разі ухвалення цей законопроєкт змусить такі компанії, як YouTube і TikTok, повністю поміняти своє ставлення до контенту для дітей і змінити алгоритми роботи. Наприклад, відео розпаковування товарів дуже популярні в YouTube. Кожен такий ролик на одному з найпопулярніших дитячих каналів – Ryan's World – отримує від кількох сотень тисяч до мільйонів переглядів. І хоча KIDS Act не забороняє такого контенту, він забороняє YouTube рекомендувати його дітям, що сильно обмежить поширення відео на платформі, вважає видання.
San Francisco Chronicle припускає, що великі технологічні компанії протидіятимуть ухваленню законопроєкту, оскільки він може зменшити їхній прибуток.
У США з 2000 року діє закон про конфіденційність дітей в інтернеті (відомий як COPPA), його співавтором був Маркі. Закон регулює правила оброблення персональних даних інтернет-користувачів віком до 13 років. Автори зобов'язані дотримуватися його незалежно від того, у якій країні вони перебувають, указано у правилах YouTube. Згідно з цим законом, усі автори на відеохостингу повинні вказувати, чи призначено їхні відео для дітей. За порушення цього закону корпорація Google, якій належить YouTube, у 2019 році у США погодилася виплатити рекордний штраф – $170 млн.
Сертифікований YouTube-фахівець, стратег українського фестивалю відеоблогерів VideoZhara Нік Рогінець зазначив у Facebook, що головне питання, яке виникає після прочитання законопроєкту: як платформи визначатимуть вік користувачів.
"І як багато користувачів вони втратять, випилявши заборонені (кореневі насправді) функції? Що буде робити TikTok та інші, для яких ця аудиторія основна, а модель монетизації повністю побудовано на інфлюенсер-маркетингу? А з агентствами та іншими жителями, які скубуть траву на цій галявині, [що буде]?" – написав він.
На думку Рогінця, навіть якщо законопроєкт не буде ухвалено, сама ініціатива свідчить про те, що "ринок почали регулювати, і цей процес незворотній". "Платформам для виживання потрібно брати ініціативу у свої руки й починати активніше посилювати свої правила. Минають часи Дикого заходу в онлайн-відео", – вважає експерт.
Як повідомляє YouTube, щомісяця відеохостинг відвідує понад 1,9 млрд авторизованих користувачів. Платформа доступна в 91 країні.