Українська влада переконує МВФ погодитися на лояльніший до Коломойського законопроєкт про заборону повернення націоналізованих банків – ЗМІ

Команду МВФ на переговорах в Україні очолює Рон ван Роден
Фото: president.gov.ua

В Україні з 20 лютого перебуває місія МВФ, яка, за даними видання "НВ Бізнес", обговорює із владою законопроєкт про неможливість повернення націоналізованих банків попереднім власникам. Джерела журналістів повідомили, що офіційному Києву вдалося досягти домовленості про компромісний варіант законопроєкту, який є поблажливішим до колишніх власників "ПриватБанку" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Місія Міжнародного валютного фонду, яка перебуває в Україні, обговорює з українською владою законопроєкт №2571, який пропонує унеможливити повернення націоналізованих банків, зокрема найбільшого в Україні "ПриватБанку", попереднім власникам. Про це з посиланням на джерела 25 лютого повідомило видання "НВ Бізнес".

18 лютого МВФ випустив заяву, що скерує в Україну кількох експертів "для проведення технічних обговорень політики, спрямованої на досягнення потужного зростання та забезпечення стабільності". Інших подробиць у заяві не наводили. За даними LIGA.net, місія на чолі з керівником Роном ван Роденом прибула в Україну 20 лютого.

Співрозмовники "НВ Бізнес" стверджують, що МВФ навіть менше хвилює відкриття ринку землі в Україні, ніж доля законопроєкту №2571.

"У МВФ хочуть бути впевненими, що Україна зможе ефективно стягувати борги з ексвласників таких банків. Це сьогодні вже одна з основних умов підписання угоди про відкриття нової програми для України, яка передбачає виділення $5,5 млрд", – ідеться в матеріалі.

Видання нагадує, що законопроєкт №2571 розробив уряд спільно з Національним банком України, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та МВФ. Але на початку лютого група депутатів із комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики зробила спробу змінити урядовий варіант законопроєкту. В альтернативному документі зазначено, що його автором є голова комітету, народний депутат від "Слуги народу" Данило Гетманцев і група інших депутатів – членів комітету, але, за даними джерел "НВ Бізнес", проєкт розробив народний депутат від "Слуги народу" Олександр Дубінський, якого вважають наближеним до колишнього власника "ПриватБанку" Ігоря Коломойського.

Альтернативний варіант законопроєкту, як зазначає видання, лояльніший до колишніх власників "ПриватБанку". "Якщо схема вигорить, колишні акціонери "ПриватБанку" отримують шанс як мінімум обнулити свої борги державі", – ідеться в публікації.

У двох версіях законопроєкту прописано, що у разі визнання незаконним і скасування рішення НБУ про виведення банку з ринку та участі держави в цьому процесі, власники банку мають право на отримання компенсації. Але в альтернативній версії законопроєкту, як зазначає видання, немає чітких критеріїв, як визначатимуть розмір компенсації. Крім того, в альтернативному проєкті зникла норма, що для отримання компенсації реальні збитки колишніх власників має підтвердити міжнародний аудитор.

"Коломойський заявляв, що хоче $2 млрд компенсації за націоналізований "ПриватБанк". Новий варіант проєкту закону, де немає конкретних критеріїв того, як визначається розмір грошового відшкодування, може дозволити олігарху отримати бажану суму через все ті ж українські суди", – вважають журналісти видання.

Джерела "НВ Бізнес" розповіли, що спочатку МВФ обурила сама спроба замінити розроблений за їхньою участю законопроєкт. Але 23 лютого українській владі нібито вдалося досягти домовленості про ухвалення компромісного варіанта законопроєкту. "Аргумент із боку влади полягає в тому, що друга версія також гарантує неповернення банків до колишніх власників", – зазначає видання.

Планували, що представники кредитора покинуть Україну 25 лютого, але вчора ввечері команда МВФ відклала виліт із Києва.

"ПриватБанк" націоналізували 18 грудня 2016 року, на той момент це був найбільший приватний банк України. На його докапіталізацію держава витратила майже 200 млрд грн.

Колишні акціонери, бізнесмени Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, в судовому порядку намагаються домогтися скасування націоналізації і повернути банк.

Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив у листопаді 2019 року, що "ПриватБанк" та кошти з нього не мають повертати попереднім акціонерам.

Коломойський відповів, що банк повернуть йому найближчим часом.

За даними "Економічної правди", МВФ вимагає від України запровадити законодавчу заборону на повернення націоналізованих банків колишнім власникам, щоб гарантувати, що "ПриватБанк" не повернуть Коломойському.