Відсутність приватної тяги в залізничних перевезеннях негативно впливає на енергетичну галузь – Всеукраїнська енергетична асамблея
Брак тягового рухомого складу не дає змоги повною мірою забезпечити потреби промисловості у транспортних послугах і призводить до суттєвих затримок доправлення вантажів, заявив виконавчий директор Всеукраїнської енергетичної асоціації Олексій Чернявський.
Брак тягового рухомого складу не дає змоги повністю забезпечити потреби промисловості у транспортних послугах, що призводить до суттєвих затримок доправлення вантажів, а проблеми з локомотивами можуть спричинити скорочення обсягів вугілля на складах ТЕС. Про це у своїй колонці "Чому енергетиці потрібна приватна тяга" у виданні "Цензор.НЕТ" пише виконавчий директор Всеукраїнської енергетичної асоціації Олексій Чернявський.
"На державній залізниці монопольне право на використання локомотивів залишається в "Укрзалізниці", а приватним власникам дозволено користуватися лише вагонами, – зазначив він. – Станом на вересень 2018 року в інвентарному парку компанії – 3566 локомотивів, із них 550 – пасажирські, 1758 – вантажні, 1258 – маневрові. Водночас експлуатують тільки 287 пасажирських локомотивів і 945 вантажних. Дефіцит локомотивної тяги становить 10–15%, наявний локомотивний парк зношено на 93–100%, потреба в заміщенні становить не менш ніж 80–100 одиниць на рік, а "Укрзалізниця" має фінансові можливості для закупівлі не більше ніж 50 одиниць".
Ситуація з локомотивами, на думку експерта, стає великою проблемою для металургів, енергетиків, зернових компаній та інших галузей. Брак тягового рухомого складу не дає змоги повністю забезпечити потреби промисловості у транспортних послугах, що призводить до суттєвих затримок доправлення вантажів, у підсумку у металургів відбувається зрив експортних контрактів, а енергетики не можуть забезпечувати теплоелектростанції паливом у достатніх обсягах, підкреслив Чернявський.
На думку учасників ринку, єдиним способом розв'язання проблеми дефіциту локомотивної тяги є допуск приватної тепловозної та електровозної тяги на шляхи "Укрзалізниці", зазначає він. Енергетичний експерт навів як приклад теплові електростанції, розташовані на низькозавантажених ділянках залізниці, де вони є єдиним великим споживачем послуг локомотивної тяги. Використання приватних локомотивів на таких ділянках залізниці дасть змогу забезпечити безперебійне постачання продукції, а також дасть можливість енергогенерувальним компаніям мінімізувати свої витрати завдяки прискоренню доправлення та використання оптимальних моделей локомотивів, переконаний автор.
Для ефективнішого впровадження приватної тяги перед запуском необхідно реалізувати пілотний проєкт на одній ділянці – це дасть змогу відпрацювати нову систему перевезень, пояснив він.
У своєму матеріалі Чернявський зазначив, що повноцінне впровадження приватної локомотивної тяги стане можливим після змін у нормативній базі. Лібералізацію ринку передбачено в новому законопроєкті "Про залізничний транспорт України", востаннє його намагалися ухвалити у 2018 році.
Наприкінці жовтня 2018 року президент України Петро Порошенко доручив керівникові "Укрзалізниці" Євгену Кравцову протягом місяця підготувати законопроєкт про запуск приватної тяги у країні, повідомляє агентство УНІАН.