Віцепрем'єр РФ про $2,9 млрд, програні Україні у газовому спорі: Це крапля в морі

Козак вважає, що "суми були б бути значно більшими"
Фото: ЕРА

Віцепрем'єр-міністр РФ Дмитро Козак вважає, що встановити, хто виграв унаслідок газового спору Росії та України, ніхто не може.

Унаслідок газових спорів з Україною Росія могла втратити більше ніж $2,9 млрд, які Москва має намір виплатити Києву в межах виконання рішень Стокгольмського арбітражу.

Про це віцепрем'єр-міністр РФ Дмитро Козак заявив в ефірі телеканала "Россия 24" в інтерв'ю, яке вийшло 25 грудня.

"Передбачити, наскільки хто виграв, я думаю, що ні Україна не може, ні ми. Однозначно можна сказати, що $2,9 млрд, які ми заплатимо, виконуючи рішення суду, що вже набуло чинності, – це крапля в морі порівняно з тими претензіями, потенційними ризиками, які могли б бути і для Росії, і для України", – сказав він.

Козак вважає, що "ці суми були б бути значно більшими".

Він назвав ситуацію навколо газу "політизованою".

28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. Українська компанія домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд. З урахуванням того, що арбітраж підтвердив борг української сторони за постачання газу в розмірі понад $2 млрд, "Газпром" мав виплатити "Нафтогазу" $2,56 млрд. За твердженням української компанії, із 1 березня 2018 року на суму боргу нараховують пеню. "Газпром" оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу й розпочав процедуру розірвання контракту з "Нафтогазом".

27 листопада 2019 року суд відхилив апеляцію "Газпрому" на одне з рішень Стокгольмського арбітражу і постановив компенсувати "Нафтогазу" витрати на судовий процес.

У липні 2018 року "Нафтогаз" розпочав новий процес проти "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі, вимагаючи переглянути транзитний тариф на 2018–2019 роки. Попередня сума вимог становила майже $12 млрд (без відсотків).

21 грудня 2019 року в "Газпромі" повідомили, що виплатять "Нафтогазу" до Нового року понад $2,9 млрд за умови відмови української сторони від нових претензій та відкликання арбітражних і судових позовів, щодо яких немає остаточних рішень.