Асоціація вапняної промисловості закликала Мін'юст не погоджувати підвищення тарифу "Укрзалізниці"

Приблизно місяць тому почав діяти наказ МІУ №418, який уже підняв тарифи на перевезення вантажів першого класу з 1 січня 2022 року
Фото: depositphotos.com

Міністерство юстиції має відмовити в реєстрації наказу Міністерства інфраструктури, яким підвищують тарифи на вантажні залізничні перевезення, оскільки проєкт документа порушує закон про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності. Про це йдеться в листі Асоціації вапняної промисловості міністру юстиції України Денисові Малюсьці, повідомляє Politeka.

"Ст. 25 ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" передбачає, що орган юстиції має підстави відмовити в державній реєстрації регуляторному акту, зокрема в разі відсутності аналізу регуляторного впливу", – нагадали в асоціації.

В організації вважають, що Міністерство інфраструктури припустилося такої кількості неточностей стосовно аналізу регуляторного впливу, що можна вважати, ніби аналізу немає. Список неточностей автори навели в листі та зазначили, що інформація аналізу дублює ту, яку МІУ подавало перед попереднім підвищенням тарифів, а отже, попереднє підвищення не вирішило проблеми і знову піднімати тарифи немає сенсу.

"У кінцевому результаті це може призвести до негативної практики регулятора підвищувати тарифи на вантажні залізничні перевезення без належного обґрунтування в будь-який час і без доведеної необхідності", – наголосили в асоціації.

В аналізі немає даних про собівартість вантажних перевезень та їхню рентабельність, а отже, немає можливості підтвердити або спростувати достовірність наведених розробником аргументів на користь підвищення тарифів, написано в листі.

"Також документ суперечить ст. 4 закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Зокрема, у ньому нівелюються принципи доцільності, адекватності, ефективності та збалансованості. Тобто проєктом не доведено, як підвищення тарифів відобразиться на суб'єктах господарювання, громадянах і державі", – заявили автори.

В аналізі немає джерел аналітичних даних, не оцінено альтернативні способи досягнення цілей, немає даних про загальний економічний і соціальний ефект від ухвалення.

"Проєкт є обтяжливим для бізнес-середовища, оскільки передбачає суттєве підвищення тарифів на залізничне перевезення вантажів без аналізу економічних наслідків для всіх без виключення учасників відповідного процесу. У підсумку він спрямований на збільшення доходів АТ "Укрзалізниця", яке займає монопольне (домінуюче) становище на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом, та не враховує в повній мірі всі негативні наслідки для багатьох підприємств інших галузей економіки", – вважають в асоціації.

В організації закликали главу Мін'юсту відмовити проєкту про підвищення тарифів на перевезення в державній реєстрації.

Контекст:

Напередодні в об'єднанні підприємств "Укрметалургпром" заявили, що криза в енергетиці України посилиться, якщо набуде чинності проєкт наказу Міністерства інфраструктури, який передбачає підвищення на 9% тарифу на залізничні перевезення вантажів першого класу із 2022 року. Організація також надіслала лист міністру юстиції. Автори звернення вважають, що проєкт містить численні порушення та не відповідає нормам низки законів, тому не може бути зареєстрований Мін'юстом.

"Укрметалургпром" зазначає, що приблизно місяць тому почав діяти наказ МІУ №418, який уже підняв тарифи на перевезення вантажів першого класу з 1 січня 2022 року та встановив коефіцієнт до тарифів у розмірі 2,204. Новий проєкт наказу передбачає ще одне підвищення тарифів, яке не обґрунтоване та не відповідає принципам регуляторної політики, вважають в об'єднанні.