Без державної підтримки Україна може втратити металургійну галузь – ЗМІ

Металургійні заводи працюють на 1020% потужності, а експорт металопродукції, за даними митної служби, обвалився на 6090%
Фото: depositphotos.com
Одна з головних експортних галузей України – металургія – опинилася в затяжному занепаді, а підприємства працюють на 10–20% потужності. Щоб не втратити повністю галузь, на яку до війни припадала третина валютних надходжень, влада має забезпечити галузі держпідтримку і домогтися розблокування портів для експорту металопродукції. Про це йдеться в матеріалі "РБК-Україна".

"До війни сектор ГМК поодинці забезпечував понад 33% усього експорту, приносячи Україні понад $22 млрд на рік валютної виручки і понад 95 млрд грн – у вигляді податків. Але через порушення логістичних ланцюжків більшість гірничо-збагачувальних комбінатів країни зупинено, а працівників перевели у вимушений простій. Металургійні заводи працюють на 10–20% потужності, а експорт металопродукції, за даними митної служби, обвалився на 60–90%. Фінансові аналітики попереджають: якщо ситуація не зміниться найближчим часом, а держава не розробить для галузі програми стимулювання – Україна може втратити один зі стовпів своєї економічної безпеки", – наголошено в матеріалі.

За даними агентства, замінити морський експорт Україна не може, оскільки подорожчання залізничних перевезень на 70% зробило транспортування продукції нерентабельним. До того ж вузькі прикордонні переходи виявилися не готовими до збільшених обсягів перевезень: із 3,4 тис. вагонів, які необхідно перевантажувати за добу, вони здатні забезпечити лише 1,9 тис. Через це на кордоні зібралися сотні вагонів, а доправлення розтягується на кілька місяців.

"У разі розблокування портів для експорту металу ГМК забезпечить Україні кілька мільярдів доларів валютних надходжень буквально до кінця року. Усього ж, залежно від цін на металургійну продукцію на світових ринках, країна отримає $8–10 млрд валютної виручки на рік", – зазначає "РБК-Україна".

Контекст:

Від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів, зокрема, металургійні компанії. Українські металургійні компанії не можуть доправляти свою продукцію покупцям морським шляхом, причому Росія вивозить захоплений метал й, імовірно, спробує його продати на міжнародному ринку.

Відкриття портів для експорту металу дасть Україні понад $1 млрд щомісяця, заявили у Федерації металургів України.

Водночас 22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна (Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме). Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, продуктів і добрив із морських портів Одеса, Чорноморськ та Південний протягом 120 днів від моменту підписання з можливістю продовження цього строку.

Станом на 2 вересня з українських портів експортовано вже 1,7 млн тонн зерна, на завантаження агропродукції стоїть черга.