Без підвищення зборів у три – п'ять разів та подорожчання техніки можна забезпечити справедливу компенсацію авторам творів – Київська школа економіки
Агентство зазначає, що експерти вперше розробили методологію такого розрахунку з урахуванням ВВП, доходів громадян, споживчих переваг у прослуховуванні музики і перегляді відео, а також тенденцій у копіюванні творів і ситуації з нелегальним імпортом в Україну. Економісти врахували зокрема українську і світову вартість аудіо- та відеоконтенту.
В Україні рівень цих зборів викликає дискусії, нагадав почесний керівник Центру макроекономічного моделювання Київської школи економіки Юрій Шоломицький, оскільки ці обговорення ініціюють організації колективного управління (ОКУ), акредитовані державою на проведення зборів за приватне копіювання та репрографію – факсимільне (не поліграфічне) копіювання документальної інформації прямою або непрямою репродукцією.
"Дослідження довело, що можна без підвищення зборів у три – п'ять разів та подорожчання техніки забезпечити справедливу компенсацію авторам за приватне копіювання їхніх творів (аудіо, відео та друкованої продукції). Річ у тому, що згідно із законом України "Про колективне управління майновими правами у сфері авторського права", прийнятим у 2018 році, тарифи, які закладаються в ціну техніки (смартфони, планшети, телевізори, флешки, ноутбуки та інше) та сам перелік техніки встановлюються через перемовини між організаціями колективного управління та імпортерами техніки", – зазначають у публікації.
Водночас закони України вимагають, щоб такі тарифи були економічно обґрунтованими
"Оскільки в Україні ніколи не проводилося економічне дослідження реального копіювання контенту українцями та шкоди авторам від приватного копіювання, учасники переговорів зайшли у глухий кут. Розв’язати цю кризу й мали економісти, надавши рекомендації щодо рівня таких тарифів, які, по-перше, мають враховувати збитки авторам від можливого копіювання творів за допомогою техніки, по-друге, ризики для конкурентності легальних імпортерів, ринок яких на 30% знаходиться у тіні, і, по-третє, мають бути справедливими до споживачів та враховувати їхню реальну поведінку при скачуванні контенту", – цитує агентство менеджерку комітету побутової електротехніки Європейської бізнес-асоціації Вікторію Куликову, яка презентувала дослідження.
За даними експертів КШЕ, сьогодні прийнятною для України ставкою збору на обладнання (мобільні телефони, смартфони, телевізори з функцією запису, ноутбуки, комп'ютери й іншу таку техніку) буде тариф у межах від 0,1% до 0,3%, а на чисті носії інформації (накопичувачі, картки пам'яті та інше) – 1,3%.
"РБК-Україна" пише, що провідні бізнес-асоціації України (ЄБА, АПІТУ, СУП, УІПЕ) зазначали, що внаслідок ухвалення необґрунтованих тарифів за приватне копіювання та репрографію техніка в Україні може подорожчати на 4%.