Борги у сфері енергетики мають погасити не лише за рахунок кредитів – інвестор
У галузі електроенергетики держава має забезпечити комплекс заходів для того, щоб покращення ліквідності відбувалося не лише за рахунок залучення зовнішніх кредитів, оскільки це безпосередньо впливає на настрої інвесторів щодо будівництва нових електростанцій в Україні. Про це заявив у коментарі Oboz.ua керівний партнер UDP Renewables Сергій Євтушенко.
Він нагадав, що проблема боргів в енергетиці полягає в неринковому формуванні тарифів у необґрунтованих спеціальних зобов'язаннях для державних компаній, які треба узгоджувати з реальною економічною ситуацією.
"Ліквідність у системі недостатня. Те, що доводиться брати кредити, щоб погасити борги, є підтвердженням нашої позиції. Ми не можемо безкінечно брати кредити для погашення боргів. Треба привести у відповідність із реальною економічною ситуацією загалом усю систему", – сказав Євтушенко.
На його думку, держава має змінювати механізм ПСО і залишати пільгові тарифи на електроенергію лише для вразливої категорії споживачів, тоді як усі інші мають сплачувати повний рахунок за електроенергію. Також він зазначив, що ринкова ситуація щодо галузі поновної енергетики у світі змінюється так, що технології стають дешевшими і набагато конкурентнішими порівняно з традиційними методами генерації енергії – вугільною й атомною.
Заборгованість "Енергоатому" щодо фінансування пільгового тарифу на електроенергію для населення становить 17 млрд грн, а борг "Укренерго" за послугу зі збільшення виробництва електроенергії з альтернативних джерел становить приблизно 30 млрд грн.
Контекст:
НЕК "Укренерго" має критичну проблему з недоплатами з боку тисяч підприємств, які одержують електроенергію на балансувальному ринку (борг 30 млрд грн) і яким окремими рішеннями НКРЕКП заборонено припиняти надання електропостачання, навіть коли вони мають великі борги.
Президент Володимир Зеленський 7 листопада затвердив рішення РНБО щодо заходів із підвищення стійкості енергосистеми та її роботи в зимовий період, де найпріоритетнішими для вирішення Кабміном у місячний строк визначено питання заборгованостей.
Голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький пояснив, що станом на сьогодні борги перед "Укренерго" становлять 60 млрд грн. Приблизно половина – це так званий балансувальний ринок, на якому "Укренерго" купує електроенергію у виробників і продає її споживачам, але останні не розраховуються за це.