Борги в енергетиці гальмують розвиток децентралізованої генерації в Україні – експерт
Накопичення боргів в енергетичному секторі суттєво впливає на розвиток децентралізованої генерації та інвестиційну привабливість галузі. Про це заявив в ефірі телеканала "Прямий" експерт, доктор економічних наук, керівник енергетичних програм громадської організації "Український інститут майбутнього" Андріан Прокіп.
За його словами, ситуація на балансувальному ринку електроенергії настільки складна, що компанії можуть чекати рік-півтора, щоб отримати кошти за вироблену електроенергію.
"На балансуючому ринку борги сягають приблизно 30 млрд грн. Є гравці, яким дозволено не платити", – зазначив Прокіп.
Експерт підкреслив, що ця ситуація стала серйозним бар'єром для будівництва децентралізованої генерації. Незважаючи на заяви уряду про плани побудови децентралізованої системи 2023 року, реального прогресу не відбулося.
"Тільки після атак, які сталися після 22 березня цього року, ми побачили спрощення процедур і певний рух, але… цього часу виявилося недостатньо", – додав Прокіп.
Він зазначив, що бізнес намагається будувати власну генерацію, щоб захиститися від перебоїв з електрикою. Адже для підприємств відсутність світла означає зупинення виробництва, невиплачені зарплати й несплачені податки. Борги – один із чинників, які блокують будівництво нових потужностей, підкреслив керівник енергетичних програм Українського інституту майбутнього.
Контекст:
Для подальшого розвитку вітрової енергетики в Україні вкрай важливо погасити борги на ринку електроенергії й запобігати їх накопиченню. Це мотивуватиме наявних інвесторів і створить довіру серед нових гравців, заявляла директорка Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) Анастасія Верещинська.
Борг ДП "Гарантований покупець" перед інвесторами в поновну енергетику сягнув майже 16 млрд грн. Цей борг виник через недоплати з боку компанії "Енергоатом". Іще 28,9 млрд грн боргу перед інвесторами в поновні джерела енергії має "Укренерго" через дефіцитний тариф на передавання електроенергії, що ускладнює повні розрахунки за збільшення частки електроенергії з ПДЕ, писав Oboz.ua.