Через чинні цінові обмеження створюється дефіцит електроенергії – експерт
Дефіцит електроенергії в Україні спричиняють, зокрема, введені цінові обмеження на ринку (price cap), заявив співзасновник Greencubator і гостьовий викладач бізнес-школи УКУ Роман Зінченко в ефірі "Громадського радіо".
"Є обмеження – вони називаються price cap у професійному середовищі, – і регулятор каже: "Усе, більше не можна". Що відбувається в цей момент? У цей момент відбувається класична радянська історія, яка називається "дефіцит". І як тільки держава з'являється на ринку, кажучи, що ціни не можна [збільшувати за ринковими механізмами], у цей момент виникає дефіцит", – сказав Зінченко.
Він зазначив, що коли споживачі починають використовувати генератори для забезпечення своїх потреб в електроенергії, витрати на електрику значно зростають порівняно з тим, що вони платили б за імпортну електроенергію з Європи.
Контекст:
Державне підприємство "Оператор ринку" на засіданні НКРЕКП у вересні 2023 року виступило за встановлення цінових обмежень на ринку електроенергії на рівні, як у країнах Європейського союзу. В "Укренерго" заявляли, що цінові обмеження на ринку електроенергії заважають збільшенню потужностей для імпорту з 1,2 ГВт до 2 ГВт.
Російські окупанти навесні посилили повітряні атаки на енергосистему України. Із травня у країні знову почалися масштабні віялові вимкнення світла.
4 червня в уряді заявили, що Україна втратила понад 9 ГВт потужностей генерації через обстріли РФ.