Черга кораблів у Босфорі зростає через дії РФ, простоювання судна обходиться від $20 тис. на добу – українські міністерства
"У Босфорі зростає черга із суден, які очікують на інспекцію. Російська делегація продовжує гальмувати інспекції й відмовляється працювати після 15.30. Із 81 заявленого на участь в ініціативі судна зареєстрували лише два", – ідеться в повідомленні.
У міністерстві додали, що у портах Великої Одеси зараз під опрацюванням 21 судно, на них завантажують 800 тис. тонн української агропродукції. "Зерновим коридором" в українські порти рухається одне судно.
Усього з 1 серпня з портів України вийшло 653 судна, які експортували 17,5 млн тонн українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки.
Зараз кораблі тижнями чекають на вхід і вихід із Босфору, заявив міністр агрополітики Микола Сольський. Про це повідомляє медіацентр "Україна – Укрінформ".
"Основне питання, яке Україна намагається вирішити, – це контроль на Босфорі, робота об'єднаного координаційного центру. Переговори йдуть непросто. Кількість кораблів, які йдуть на вихід і на вхід, явно недостатня, і це та річ, яка сильно заважає і українському фермеру, і українському трейдеру, і нашим клієнтам. Тому що зерно стає дедалі дорожчим і непрогнозованим для країн, які з нами торгують", – сказав Сольський.
За словами міністра, компенсація простоїв лягає на українських фермерів.
"Якщо ми говоримо про простій "хендісайзу" (балкера з повною вантажопідйомністю 35–60 тис. тонн. – "ГОРДОН"), перед Новим роком трейдери називали ціну від $20 тис. простою за добу. Відповідно, усі кошти покладуться на українського аграрія. Це відображається в десятках доларів на тонні продукції", – наголосив Сольський.
Контекст:
Українська влада неодноразово заявляла про саботаж Росією роботи "зернового коридору". Восени 2022 року черга в Босфорі сягала понад 150 суден, які очікували заходження в українські порти понад 30 діб. Тоді цю проблему вдалося вирішити разом із ООН та Туреччиною, але взимку вона відновилася, повідомляли в Адміністрації морських портів України.
Через дії РФ деякі судна очікують на перевірки у водах Туреччини понад місяць, повідомляли наприкінці грудня в Мінінфраструктури України.
У січні 2023 року черга на перевірку в Босфорі перевищила 100 суден, зазначили в Мінінфраструктури.