Чорновіл: Підозри США, що повернені в Україну гроші Лазаренка можуть бути розкрадені, цілком обґрунтовані G

Чорновіл: Повернення в Україну грошей Лазаренка може бути ускладнене низкою судових процедур

Фото: Микола Тис / zik.ua

Висунувши вимоги щодо повернення в Україну грошей колишнього прем'єр-міністра Павла Лазаренка, США дадуть українській стороні своєрідний "пряник" у вигляді своєї юридичної підтримки, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл.

Готовність влади США повернути Україні гроші, украдені колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком, не означає, що ці кошти гарантовано повернуться в країну, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл.

"Не можна сказати, що США гарантовано повернуть нам гроші Лазаренка. Ситуацію може бути ускладнено цілою низкою судових процедур. Я не виключаю, що ця заява пов'язана саме із складністю повернення цих коштів. Тобто США в принципі не проти такої перспективи, адже гроші було вкрадено в Україні, а значить, мають повернутися в Україну. Як правило, гроші не повертаються у повному обсязі. Це стандартна ситуація. Крім цього, потрібно юридично довести, що це українські гроші і вони були виведені з країни незаконно", – зазначив Чорновіл.

На його думку, США можуть повернути Україні практично всі гроші, вкрадені Лазаренком.

"Процес буде досить довгий. США тільки відкрили юридичну процедуру, ускладнивши її своєю вимогою. Водночас, висуваючи вимоги, американська сторона дає Україні своєрідний "пряник" у вигляді юридичної підтримки для повернення цих грошей. Це означає, що правосуддя США буде працювати на нашій стороні. А це дуже важливо. Незважаючи на те, що в таких випадках зазвичай повертають половину грошей чи навіть менше, США можуть повернути нам практично всю суму. Це, скажімо, 75%, що насправді безпрецедентно багато. Але через це будуть умови. Наприклад, що стосуються антикорупційної діяльності чи реформування економіки. А це для нас не такий уже й поганий варіант", – підкреслив політолог.

За його словами, висунення умов, за яких Україні доведеться узгоджувати із США витрати грошей Лазаренка, є нормальною практикою для американської сторони.

"Звичайно, підозри США, що повернені в Україну гроші Лазаренка можуть бути розкрадені, цілком обґрунтовані. Але такі умови – цілком типова для США практика. Вони вже стикалися з такими ситуаціями. Наприклад, коли арештовували рахунки деяких диктаторів у Латинській Америці. І коли країнам повертали їхні гроші, США самі встановлювали цілі, на які ці кошти повинні були витрачати. Хоча не виключено, що можуть бути висунуті і такі умови, від виконання яких нам доведеться відмовлятися", – резюмував Чорновіл.

Заступник генерального прокурора Євген Єнін заявив, що влада США готова повернути Україні кошти, украдені колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком. Водночас американська сторона висунула умову, що Україна повинна заздалегідь обговорювати з нею цілі, на які ці гроші будуть витрачені.

Протягом останніх 10 років триває судовий розгляд між департаментом юстиції США і захистом Лазаренка за право розпоряджатися заарештованими коштами та майном українського екс-чиновника.

Україна домагається повернення в країну заарештованих у США активів Лазаренка. Загалом американській системі правосуддя вдалося встановити місцеперебування понад $250 мільйонів, які були виведені Лазаренком з України корупційним шляхом.

На етапі конфіскації майна на кошти Лазаренка претендувало багато сторін, включно з українським екс-прем'єром, а також російською компанією "Газпром" і банком EuroFed, який був заснований Лазаренком в острівній державі Антигуа. Банк погодився піти на мирову з урядом США і зняв свої претензії на більшу частину грошей.

У листопаді 2014 року суд у Вашингтоні ухвалив цю угоду, за якою $100 мільйонів на офшорних рахунках Лазаренка були розділені між банком на Антигуа і скарбницею США. У підсумку рахунки острівного банку поповнилася на $25 мільйонів, а рахунки уряду США – на $75 мільйонів.