Державі вигідно об'єднати "Центренерго" й держшахти в умовах кризи – Плачков
Створення вертикально-інтегрованої компанії напередодні приватизації "Центренерго" безумовно підвищить її вартість, вважає колишній міністр енергетики, керівник Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков.
В умовах кризи на енергетичному ринку ідея створення вертикально-інтегрованої компанії на базі "Центренерго" і державних вугільних шахт доцільна. Про це заявив у коментарі "ГОРДОН" колишній міністр енергетики, голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков.
"Думаю, що в умовах сьогоднішньої критичної ситуації це припустимо, але надалі загалом треба створювати в Україні такі умови, щоб розділити ці види діяльності – паливо й генерацію. Але зараз з огляду на ситуацію й у шахтарів, зважаючи на економіку і роботу ринку, я думаю, що на сьогоднішній якийсь період це доцільно", – повідомив ексміністр.
Плачков зазначив, що створення такої вертикально-інтегрованої компанії напередодні приватизації "Центренерго" безумовно підвищить її вартість.
"Я не знаю, наскільки підвищить, але не знизить однозначно", – заявив він.
Ексміністр вважає, що державі для поліпшення роботи паливно-енергетичного комплексу потрібно створити чітку вертикаль ухвалення рішень в енергетиці з координацією на рівні першого віцепрем'єра з ПЕК.
2 вересня Кабінет Міністрів за ініціативою Фонду державного майна створив робочу групу, яка найближчим часом має визначити модель створення вертикально-інтегрованої компанії на базі держшахт і "Центренерго". За оцінками уряду, такий крок сприятиме підвищенню інвестиційної привабливості "Центренерго", приватизацію якої заплановано на 2021 рік. Також це рішення дасть змогу реструктуризувати вугільну галузь і забезпечити гарантований збут вугілля.
Голова комітету Верховної Ради з питань енергетики і комунальних послуг, нардеп від "Слуги народу" Андрій Герус заявляв, що приватизація компанії має відбутися разом із сировинною базою. Для цього, за його словами, перед приватизацією потрібно перспективні державні шахти об'єднати із "Центренерго".
За передання "Центренерго" державних вугільних шахт виступив і генеральний директор генерувальної компанії Олександр Корчинський, він вважає, що так можна поліпшити фінансовий стан компанії та підвищити її вартість під час приватизації.
Улітку 2019 року в держкомпанії "Центренерго" було призначено новий менеджмент, який пов'язують із групою "Приват" бізнесмена Ігоря Коломойського, писала "Економічна правда". Державне "Центренерго" почало постачати за заниженими цінами електроенергію на підприємства групи "Приват" – Нікопольський і Запорізький заводи феросплавів, "Дніпроазот", а також трейдеру "Юнайтед Енерджі". За підсумками 2019 року збитки держкомпанії становили 2,5 млрд грн, хоча 2018 рік вона закінчила з 1,4 млрд грн прибутку.