Держмитслужбу України можна змінити поєднанням страху і стимулів – голова відомства

Рябікін: Митник мусить мати страх
Фото: customs.gov.ua
Щоб змінити ситуацію в Державній митній службі України (ДМСУ) на краще, потрібно підвищити зарплати її працівникам. Таку думку голова ДМСУ Павло Рябікін виданню "Цензор.НЕТ" в інтерв'ю, яке опубліковано 27 квітня.

"Митник мусить мати страх. Страх, що його покарають. [Мотиватори] мають бути обов'язково. Гарна зарплата і відсотки від штрафів, а також відсоток від вартості реалізованого товару, який конфіскували. Тоді у митника з'явиться вибір: взяти умовну $1 тис. хабаря чи зафіксувати правопорушення, отримавши $500 премії. Спати спокійно. Поєднання двох чинників – страху і стимулів – може змінити службу", – сказав він.

Голова ДМСУ зазначив, що "водночас доведеться суттєво оновити" особовий склад відомства.

За його словами, найбільше шкоди завдає контрабанда, заснована на корупції.

"Саме так: дві "К" – контрабанда дорівнює корупції. Жодне серйозне контрабандне порушення сьогодні не проходить без змови учасників ринку, митника і правоохоронця, який це все "кришує". Для того щоб подолати масштабну контрабанду, треба системно вирішити питання корупції в органах державної влади, яка це контролює. Зараз наш пріоритет – це боротьба з неповним і неправдивим декларуванням. Тому ми пропонуємо не лише криміналізувати товарну контрабанду, але і ввести кримінальну відповідальність за таке декларування", – пояснив Рябікін.

Контекст:

Завершення реформи митної та податкової служб є однією з умов Міжнародного валютного фонду (МВФ) для надання наступного траншу за програмою stand-by, яка, за словами міністра фінансів Сергія Марченка, залишається "базовим сценарієм" для України. Зараз між Україною і МВФ ведуть перемовини про умови подальшої співпраці.

Генерального директора Міжнародного аеропорту "Бориспіль" Рябікіна призначили головою Державної митної служби України 18 листопада 2020 року. Після призначення він говорив, що ідеальною митницю не зробити "ні за місяць, ні за рік, ні навіть за три роки".

За інформацією секретаря Ради нацбезпеки і оборони України Олексія Данілова, держбюджет через діяльність контрабандистів недоотримує 300 млрд грн на рік.