Для розвитку морських перевезень дуже важливим чинником залишається можливість забронювати працівників – експерт
Для збільшення обсягу морських перевезень потрібна ефективна модель бронювання працівників, водночас є дві основні проблеми, які ставлять під сумнів можливість відновлення обсягів довоєнних рівнів – це безпекова ситуація і мобілізація. Про це повідомив директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк у коментарі Oboz.ua.
"Безпекова складова є головним аргументом і головним чинником, який впливає на перевезення в тому чи іншому регіоні. Зараз ми маємо певну більш сприятливу ситуацію. Але нам зараз потрібно в першу чергу забезпечувати наявну і підсилювати систему протиповітряної оборони якраз у цьому регіоні, щоб здійснювати ритмічні відвантаження", – зауважив експерт.
Він додав, що основними для розвитку експорту є також операційні чинники, такі як ефективна робота припортових станцій та "Укрзалізниці" в напрямку портів. Проте все залежить від функціонування самих портів, а саме – від забезпечення їхнього максимального режиму роботи, сказав Вовк.
"Мобілізація – це дуже важливий фактор. Тому що зараз збільшився обсяг роботи в портах, а цей обсяг виконується в першу чергу чоловіками – тому що це так звані чоловічі професії, такі як крановщик або докер. Часто саме надмірна мобілізація в цих сегментах заважає зростанню вантажопотоку – тому що просто портовим операторам недостатньо робочої сили для нарощування експорту і для нарощування перевалки в експортному напрямку. Тому потрібно передбачити модель справедливого бронювання для працівників критичних напрямів", – заявив експерт.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 6 лютого 2024 року – до 13 травня.
9 грудня 2023 року Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей.
Уже більше ніж два місяці (із 25 грудня 2023 року – дня подання першої редакції) Рада не може ухвалити законопроєкт про мобілізацію.
У Кабінеті Міністрів України розробляють ідею бронювати від мобілізації українців, які сплачують у бюджет у вигляді податків не менше ніж 6 тис. грн на місяць. Про це в інтерв'ю LIGA.net повідомив заступник міністра цифрової трансформації з розвитку ІТ Олександр Борняков.
За даними "Української правди", Офіс президента України й ініціативна група у Верховній Раді по-різному бачать критерії для економічного бронювання від мобілізації: "або це податки із зарплати в щонайменше 30–35 тис. грн, або 20 тис. грн доплати за працівника щомісяця".
Розроблення справедливого механізму бронювання працівників підприємств, які підпадають під військовий призов, 5 лютого анонсував Зеленський.