Експертка про валютні обмеження: Жоден інвестор за такої політики не буде навіть дивитися в нашу сторону

У грудні 2023 року в НБУ заявили, що можуть дозволити репатріацію "нових" дивідендів
Фото: depositphotos.com

У зв'язку валютними обмеженнями на ринку України в українського бізнесу немає можливостей для активного розвитку, а інвестори взагалі не вважають країну потенційним об'єктом для інвестицій. Про це в коментарі "РБК-Україна" заявила голова галузевої ради Федерації металургів України Олена Колесникова.

"Скасування валютних обмежень для нас є критично важливим. Тому що наша галузь фактично вся експортна, а експорт – це робота з валютною виручкою. А ми не можемо з нею працювати, і відповідно – повноцінно забезпечувати розвиток економіки України. Окрім того, наша галузь має кредити іноземних інституцій", – сказала вона.

За словами експертки, якщо валютні обмеження залишаться незмінними, іноземні інвестори не розглядатимуть України як потенційного партнера, оскільки вони не матимуть можливості ні ввозити, ні вивозити кошти, які вони планують інвестувати.

"Жоден інвестор за такої політики не буде навіть дивитися в нашу сторону. Для того щоб інвестор зайшов в Україну, він повинен розуміти, як він буде заходити і як він буде працювати. Важливо також пам’ятати, що найчастіше інвестиції – це кредитні гроші великих міжнародних інституцій. А вони підпадають під ті самі заборони й обмеження, що й український бізнес. Чи на це піде хоч якийсь інвестор? Звичайно, що ні", – резюмувала Колесникова.

Контекст:

24 лютого 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, НБУ зафіксував офіційний курс гривні на рівні 29,25 грн за $1.

21 липня регулятор знизив офіційний курс національної валюти із 29,25 грн за $1 до майже 36,57 грн за $1. У НБУ наголосили, що "такий крок дасть змогу збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу й населення та підтримати стійкість економіки в умовах війни".

Із 29 серпня 2023 року українські банки дістали дозвіл продавати населенню безготівкову валюту на суму до 50 тис. грн на місяць без підтвердження підстав для цього.

Із 16 вересня Національний банк дозволив державним підприємствам і господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, переказувати кошти за кордон для розрахунків за кредитом або позикою, які було реструктуризовано на умовах, погоджених Кабінетом Міністрів України. Окрім того, дозволено здійснювати інші платежі, пов'язані з обслуговуванням таких реструктуризованих зобов'язань.

У Національному банку України вирішили з 3 жовтня 2023 року перейти в режим керованої гнучкості обмінного курсу. Це має посилити стійкість валютного ринку й економіки, заявили у пресслужбі НБУ. Після відмови від фіксованого курсу позиції гривні практично не зазнали змін, повідомили в регуляторі. У МВФ 4 жовтня заявили, що підтримують рішення НБУ відмовитися від фіксованого курсу гривні.

Національний банк із 1 грудня пом'якшив валютні обмеження для бізнесу і громадян, зокрема скасував усі обмеження для банків і небанківських фінансових установ на обсяги ймовірного продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.

У грудні в Національному банку України також заявили, що можуть дозволити репатріацію "нових" дивідендів у межах пом'якшення валютних обмежень.